Akciový index Dow Jones se propadl o téměř 400 bodů

Američtí obchodníci se vrátili v úterý dne 29.května 2018 z prodlouženého víkendu díky pondělnímu volnu z důvodu státního svátku v USA – Memorial Day a přivítalo je nejčerstvější politické drama z Itálie, k tomu navíc americké akcie již v závěru minulého týdne po většině skončily v mínusu. Právě tento stav ohledně složité politické situace v Itálii a vůbec celkového stavu vztahů EU a USA se projevilo i při obchodování na Wall street. Výběrový US akciový index Dow Jones (DJIA) uzavřel tento úterní obchodní den 29.5.2018 s propadem o téměř 400 bodů ( pokles o – 391,64 bodů) což v procentním vyjádření představuje denní pokles o – 1,58 % předchozího bodového stavu na stavu ve výši 24.361,45 bodů.

V příštích několika měsících patrně v Itálii dojde k předčasným volbám a investoři se obávají, že by se z nich mohlo stát de facto referendum o setrvání v Evropské unii. Trh také vyhodnocoval vývoj ohledně červnového summitu mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong Unem, dále pak politickou nejistotu ve Španělsku, kde se premiér Mariano Rajoy snaží udržet u moci. Tato situace je pak dle zpravodajů a analytiků umocněna nepříliš dobrými vztahy mezi USA a Německem, kdy vztahy představitelů obou zemí jak pana Donalda Trumpa tak paní Angely Merkelové jsou pouze striktně korektní, avšak velmi neosobně studené. Tento postoj lídrů hlavních světových ekonomik se pochopitelně promítá i do úředních jednání dalších zúčastněných stran a dotváří tak negativní investorský sentiment.

 

Širší US akciový index S&P 500 spadl o 31,47 bodů (o - 1, 16  % bodů) na 2 689,86 bodů a devět z jeho jedenácti hlavních sektorů vykázalo ztrátu. Mezi nejslabší patřil finanční sektor, který následoval klesající výnosy z dluhopisů a oslabil o 3,3 %. Sektor průmyslu spadl o téměř 2 %.  US akciový index složený převážně z technologických společností Nasdaq Composite se propadl o 37,26 bodů (o - 0,50  % bodů) na bodový stav ve výši 7 396,59 bodů. Spolu s americkými akciemi se v červených číslech pohybovaly i evropské akcie. Ty stáhly k zemi obavy z předčasných italských voleb, které by mohly být už v září letošního roku 2018. Například německý akciový index DAX uzavřel obchodní den 29.5.2018 v poklesu o – 1,53 % své předchozí bodové hodnoty a londýnský akciový index FTSE uzavřel tento den v propadu o – 1,26 % bodů.

 

Bývalý ekonom z Mezinárodního měnového fondu Carlo Cottarelli byl prezidentem Itálie panem Sergiem Mattarellou pověřen sestavením prozatímní vlády poté, co prezident v podstatě zablokoval koaliční vládu dvou protiestablishmentových stran. Cottarelliho snahy sestavit kabinet se zatím setkávají s odporem. Lega Nord a Hnutí pěti hvězd se nyní proti Cottarellimu staví v parlamentu a velmi pravděpodobně mu neumožní získat potřebnou podporu. Místo toho je pravděpodobné, že povede prozatímní vládu pouze do předčasných voleb. Tato situace, kdy dokonce vznikají snahy zákonodárců Itálie vynutit si na Ústavním soudu odvolání samotného italského prezidenta se plně projevila i na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR), kdy došlo k výraznějšímu propadu eura a to zejména vůči americkému dolaru (USD). V průběhu středečního rána dne 30.5.2018, zhruba v čase 7:27 CET se měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,1537 USD za EUR.