Bitcoin překonal hranici 7.000 USD za BTC

Čtvrtek 9. listopadu

Kryptoměna Bitcoin (BTC) během několika posledních hodin překonala ve svém vzájemném směnném kurzu vůči americkému dolaru (USD) hranici 7.000 USD za BTC a na burze digitálních měn GDAX se v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 9.listopadu 2017, zhruba v čase 8:02 CET obchoduje ve vzájemném směnném kurzu ve výši 7.379,99 USD za BTC. Tato kryptoměna Bitcoin (BTC) zaznamenává vysoký rekord po té co vývojáři odvolávají plány na rozdělení této digitální měny. Změna neboli upgrade této měny Bitcoin byl původně naplánován okolo 16.listopadu letošního roku 2017 s názvem SegWit2x a tento návrh měl rozdělit tuto digitální měnu BTC na dvě. Vývojáři dne 8.11.2017 oznámili, že prozatím odvolávají své plány na rozdělení BTC do doby než v komunitě Bitcoin nebude vše více dohodnuto. Po tomto sdělení zájem o BTC vzrostl a cena této digitální měny zamířila směrem vzhůru.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost  Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina.  V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation. Bitcoin je nejsilnější měna na světě, která má tržní kapitalizaci v hodnotě 45 miliard USD.

 

Přijímání digitálních měn se liší stát od státu. Zatímco mnoho rozvinutých zemí na Západě a v Asii povolují kryptoměny jako platidla a mají pravidla na zdanění příjmů, některé rozvojové státy je berou jako ilegální formy plateb. Experti si myslí, že přijímaní kryptoměn veřejností a vládami není tak jisté, jak se investoři do bitcoinu domnívali.Podle světových analytických center finančního trhu a na základě zpráv ekonomických zpravodajů se v současnosti začíná odehrávat další kolo boje o přežití kryptoměn v legálním rámci fungování světové tržní ekonomiky. Volné tržní prostředí a další vývoj růstu směnné hodnoty této krypto měny Bitcoin (BTC) ukazuje, že tato alternativní měna prozatím svůj boj úspěšně vyhrává a zájem investorů výrazně vzrůstá.