Britská libra posílila

Středa 13. září

Evropská měna, avšak nikoliv jednotná měna eurozóny, nýbrž ostrovního království Velké Británie a Severního Irska britská libra (GBP) navzdory predikovaným dopadům Brexitu posiluje. Toto posílení britské libry se netýká jen vůči americkému dolaru, ale tato měna posiluje i vůči jednotné evropské měně euro (EUR), Aktuálně dne 13.září 2017 v průběhu evropského rána, zhruba v čase 6:37 CET se kurz měnového páru EUR/GBP pohyboval na stavu 0,9003 GBP za EUR s dosavadním denním růstem britské libry vůči euru o + 0,03 % kurzu. Měnový pár GBP/USD se v uváděném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,3309 USD za GBP s denním posílením o + 0,27 % kurzu v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.

Britská libra (GBP) již během úterý dne 12.9.2017   stoupla na roční maximum 1,3257 USD poté, co Úřad pro národní statistiku ve své zprávě uvedl, že britská meziroční  inflace za srpen stoupla o +  2,9 %. P.a.  Jádrová inflace (inflace bez volatilních položek) stoupla na 2,7 %,  což představuje nejvyšší hodnotu meziroční inflace  od roku 2011. Tento stav ohledně růstu inflace ve Veljké Británii pak staví  centrální banku Bank of England (BoE) před rozhodnutí, zda zvýšit úrokové sazby na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (UK). Stávající úroková sazba  stanovená centrální bankou BoE od 4.srpna 2016 je v UK na relativně nízké úrovni a to ve výši 0,25 % p.a..

Další zprávy, které ovlivňují Forex trh a zejména trh s kryptoměnami je to, že již minulý týden  zprávy z Číny otřásly světem kryptoměn. Podle státem vlastněných médií má Čína v plánu zakázat jakékoliv transakce s jakýmikoliv kryptoměnami  Tuto zprávu následně potvrdila i podobé sdělení zveřejněné na stránkách ekonomických zpravodajů z The Wall Street Journal, který citoval anonymní zdroje. Bitcoin (BTC) byl v pondělí  11.9.2017 za 4 173,01 USD po sobotním propadu pod 4000 USD. Ethereum stouplo ze sobotní hodnoty 275 USD na 290,80 USD.  Aktuálně dne 13.9.2017, během evropského rána, zhruba v čase 6:47 CET se BTC obchoduje na GDAX  těsně nad hranicí 4.000 USD v kurzu 4.002,70 USD za  BTC.

Čínská centrální banka už vydala předběžné instrukce, které zakazují čínským platformám poskytovat obchodní služby v kryptoměnách. Vláda sledovala trh s virtuálními měnami už od začátku roku. Jistou dobu zvažovala i zavedení opatření proti praní špinavých peněz. S růstem ceny Bitcoinu rostla i jeho nebezpečnost pro Čínu. Vysoká obliba digitální měny mezi Číňany je podle analytiků jedním z důvodů, proč její cena tak rostla. Čínská veřejnost se nákupem Bitcoinu pojišťovala proti pádu yuanu. To by samo o sobě nebyl takový problém, čínským úřadům se však nezamlouvají další věci, které Bitcoin nabízí jeho držitelům. Na prvním místě možnost vymanit se z tradičního bankovního systému a tedy i z přísně kontrolovaného kapitálového trhu. Podle analytikl a to zejména bankovních domů, kteří z této měny nejsou nadšeni již od jejího vzniku udávají, že rozhodnutí byť direktivního komunistického režimu povede k rozhodnutí i ostatních světových bank k omezení či také zákazu obchodování s kryptoměnami. Ostatní analytici a zejména finanční stratégové ba naopak udávají, že po krátkodobém poklesu právě toto rozhodnutí Číny o to více kryptoměny posílí a zvýší o ně zájem ve stylu rčení : „Zakázané ovoce nejvíce chutná“.