Cena zlata se přiblížila ročnímu maximu.

Již v pondělí dne 4.září 2017 se cena zlata nacházela u ročního maxima, když Severní Korea provedla další ze série testů a oznámila plány na možné další zkoušky raket dlouhého doletu. Cennému kovu tyto Kimovy kroky zcela paradoxně pomohly k růstu ceny investičního zlata na světovém komoditním trhu. V začátku tohoto obchodního týdne se cena zlata na NYMEX pohybovala ve výši 1 342,40 USD za trojskou unci, což tato cena poslala zlato nejvýše od 26. září 2016. Během tohoto obchodního dne se hladina dokonce dotkla i hodnoty 1 345,50 USD za trojskou unciunci a ve středu 6.9.2017 byla v jednu chvíli denní obchodní seance cena investičního zlata ve výši 1.347,70 USD za trojskou unci. Analytici v této chvíli uvádějí jako potencionálně možnou cenu investičního zlata na hranici 1.400 USD za trojskou unci

Důsledek těchto raketových testů , které na Korejském poloostrově provádí komunistický režim Severní Koreje můžeme nyní i  vidět na chování téměř většiny investorů. Obchodníci mají tendence obracet se pryč od akcií a přecházet k bezpečným aktivům, jako je např. zlato. Krok severokorejského lídra vyvíjí další tlak na Spojené státy, jež oznámily, že jakýkoli vojenský útok na ně nebo spojence bude mít za následek masivní vojenskou odvetu. Právě tato eskalace prozatím pouze slovního násilí ovšem vyvolává obavy investorů z potencionálně možného novodobého válečného konfliktu za přímé účasti Spojených států amerických. Tuto obavu o to více prohloubilo vystoupení prezidenta Ruské federace pana Putina, který varoval svět před hrozící jadernou válkou v této části Tichomoří a vyzval ke vzájemnému dialogu všech stran sporu.

 

Na tuto skutečnost následně zareagoval finanční trh a to nejen vzestupem ceny investičního zlata na světovém komoditním trhu, ale rovněž zareagoval mezinárodní devizový trh – Forex trh, který poslal hodnotu amerického dolaru (USD) vůči drtivé většině ostatních měn směrem dolů. V průběhu středečního evropského odpoledne 6.září 2017 se hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) pohybovala ve výši 92,29 USD bodů dle tohoto indexu. Hodnota směnného kurzu amerického dolaru od začátku letošního roku 2017 klesla o – 9,71 % bodové hodnoty dle indexu DXY.

 

Oproti tomu cena investičního zlata od začátku letošního roku 2017 vzrostla o + 15,37 % své ceny a podle značné většiny analytiků by se cena zlata  mohla výrazně blízko přiblížit či dokonce dosáhnout cenové hranice 1.400 USD za trojskou unci. Včerejší vystoupení  dne 6..září 2017 hlavních představitelů Deutsche Bank ohledně jisté existence bublinového potenciálu finančního trhu o to více investorů donutilo zvážit své případné přesměrování toku investic zejména z akciového trhu do tak zvaně zlatých rezerv. Nyní v tomto ohledu investoři očekávají na výsledky a rozhodnutí dnešního zasedání Rady Guvernérů Evropské centrální banky (BG ECB), které se uskutečňuje 7.září 2017 v sídle ECB a to v německém Frankfurtu nad Mohanem.