Ceny evropských akcií vzrostly

Slábnoucí obavy z možné obchodní války mezi Spojenými státy americkými (USA) a jednotlivými členskými zeměmi v rámci Evropské unie (EU), po vzájemném zavedení vysokých cel při obchodní výměně zboží, výrazně pozitivně ovlivnily růst cen na evropském akciovém trhu v průběhu obchodního dne 6.března 2018. Index Stoxx Europe 600 stoupl o 0,1 % a skončil v úterý 6.3.2018 na bodové hodnotě ve výši 371,37 bodů a od pondělí 5.3.2018 tento akciový index stoupl o + 1 % své předchozí bodové hodnoty. Tento stav obchodování na evropském akciovém trhu probíhá za situace, kdy na mezinárodním devizovém trhu byla aktuálně během evropského rána dne 7.3.2018 vzájemná směnná hodnota měnového páru EUR/USD ve výši kurzu 1,2426 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,19 % kurzu vůči USD.

Akcie napříč Evropou v úterý dne 6.3.2018  sílily, zejména díky slábnoucím obavám z nerozhodných italských voleb a obchodní války s USA.  Nicméně akcie přišly o část příjmů poté, co se americký akciový trh ponořil do červených čísel z předchozího obchodního dne, pondělí 5.března 2018. Úterní obchodní den 6.3.2018  pak US akciové trhy zhruba 6 hodin po Evropě ukončily  hlavní akciové indexy US trhu již v tak zvaně zelených číslech, avšak jen s mírným nárůstem svých předchozích hodnot. Například index DJIA tento den připsal o + 0,04 % bodů více, index S and P 500 zvýšil svoji bodovou hodnotu o + 0,26 % bodů a akciový index složený převážně z akciových titulů technologických společností vzrostl o + 0,56 % bodů. Nicméně i v USA tak jakov Evropě převažovala pozitivní investorská nálada a to i přes stále hrozící obchodní válku mezi USA a Evropou.

 

Evropské akcie i přes výsledek parlamentních voleb v Itálie, který  velmi zesložiťuje možnost vytvoření jednoznačné vládní koalice vedoucí  k sestavení proreformní Vlády této třetí největší ekonomiky eurozóny, výraznějším způsobem v návaznosti na pokles USD během tohoto obchodního dne 6.3.2018 posilovaly své ceny dosažené na jednotlivých regionálních burzách s cennými papíry. Italský FTSE MIB index se vzpamatoval z pondělní 0,4% ztráty a skočil o 1,8 % výše na 22 202,50 bodech. Pondělní pokles přišel po vyhlášení výsledků voleb, ze kterých nevyšla žádná dominantní strana, ale významně posílily populistické a euroskeptické strany.

 

Německý akciový index DAX 30 dne 6.3.2018  stoupl o +0,2 % své bodové hodnoty  na 12 113,87 bodů, zatímco francouzský CAC 40 stoupl o 0,1 % na 5 170,23. Britský index FTSE 100 rovněž stoupl o + 0,43 % bodů na stav ve výši 7.146,75 bodů. Rozsáhlý nárůst přišel poté, co zčásti opadly obavy z hrozící obchodní války. Ty se objevily minulý týden poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že uvalí dovozní cla na ocel a hliník a že "obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají." Nicméně v pondělí se ozvali vůdci Republikánů, včetně mluvčího Paula Ryana, kteří varovali, že by cla mohla zmařit americký ekonomický růst a začali tlačit na prezidenta, aby ještě situaci ještě důkladně zvážil. Evropská unie pohrozila, že jestli USA uvalí cla, odpoví 25% vlastním clem na některé americké produkty a to mimo jiné například zejména na dovoz automobilů a motocyklů.

 

Nálada na trhu se zlepšila i poté, co Severní Korea oznámila, že je ochotná diskutovat o ukončení svého jaderného programu a zúčastní se dubnového summitu v Jižní Korei. I přes pozitivní reakce trhu na toto sdělení tak americké zpravodajské služby zůstávají vůči Severní Koreje značně ostražité a například sám šéf CIA je vůči těmto krokům silně nedůvěřivý.  Evropské trhy také opustila nervozita z italských voleb. Anti-establishmentové strany 5 hvězd a Severní liga, které jsou vnímány jako oživení populismu v Evropě, sice společně získaly asi 50 %, ale je nepravděpodobné, že by utvořily koalici. Tento vývoj v Itálie o to více budí spekulace po Velké Británii o dalším možném vystoupení členské země z Evropské unie. Nicméně podle ekonomických zpravodajů toto není aktuálně na pořadu jednání v Itálii, což velmi citlivě zaznamenal i evropských akciových trh růstem cen akciových titulů. Podle analytiků makléřských společností by tento pro růstový trend měl v krátkodobém investičním horizontu pokračovat i nadále s výjimkou možných korekcí cen v důsledku výběru zisku investory.