Český akciový trh dlouhodobě posiluje

Akciový trh v České republice prostřednictvím svého hlavního trhu a to Burzy cenných papírů Praha (BCPP) nebo v mezinárodním označení PSE (Prague Stock Exchange) zaznamenal již od začátku nového roku 2018 několik velmi úspěšných obchodních seanci a dle analytiků je v dlouhodobém celkovém růstu cen obchodovaných akcií na tomto regionálním evropském akciovém trhu. Podle vyjádření ukazatele akciového indexu pražské burzy indexu PX tak tento index od začátku letošního roku 2018 připsal o + 2,60 % vyšší svoji bodovou hodnotu a aktuálně k uzavřenému obchodnímu dni 20.února 2018 vykazuje stav 1.106,14 bodů. . Zajímavostí tohoto obchodního dne dle ekonomických zpravodajů je opětovný růst akciového titulu TMR (Tatry mountain resorts) o + 2,94 % své předchozí ceny a růst ceny své akcie během obchodování dne 20.2.2018 zaznamenal i energetický gigant ČEZ, jehož cena akcie vrostla o + 1,38 % ceny.

Burza cenných papírů Praha (PSE-Prague Stock Exchange) jako největší a nejstarší organizátor trhu s cennými papíry v  historii má již za sebou dlouhou minulost. První snahy o založení vlastní české burzy cenných papírů se datují již od doby vlády císařovny Marie Terezie. Následně k vlastnímu založení došlo již v roce 1871 a obchodovalo se zde zpočátku nejen s cennými papíry, ale i s komoditami. Zejména vyhlášené pro celé tehdejší Rakousko Uhersko byly obchody s cukrem, který se stal klíčovým trhem v dané době. Po první světové válce se od tohoto typu obchodování upustilo a Pražská burza sloužila výlučně pro obchod s cennými papíry.

 

V novodobé historii se znovuobnovení fungování pražské burzy jako Burzy cenných papírů Praha (BCPP) po politických změnách v roce 1989 datuje jejím vznikem dne 6.dubna 1993, kdy se uskutečnily na parketu této burzy první reálné obchody a začala se psát novodobá historie Burzy cenných papírů Praha (PSE – Prague Stock Exchange). V posledních zhruba pěti letech je objem uzavíraných obchodů na tomto trhu PSE přibližně stejný a v ročním porovnání vykazuje PSE objem realizovaných obchodů s akciemi  v celkové výši 140,79 miliard českých korun (CZK) avšak v dluhových finančních nástrojích tento celkový objem zrealizovaných obchodů je zhruba čtyřikrát vyšší a PSE udává celkový objem obchodů s dluhovými cennými papíry ve výši 554,63 miliard CZK.

 

Celková tržní kapitalizace českého akciového trhu na základě realizovaných obchodů s veřejně obchodovatelnými akciemi na pražské burze PSE (Prague Stock Exchange) dle údajů PSE představuje ve finančním vyjádření dosavadní celkový objem ve výši zhruba 1,3 bilionu českých korun (CZK). Poslední  uzavřený obchodní den 20.února 2018 dle vyjádření akciového indexu pražské burzy PX zaznamenal pokles o – 0,37 % své předchozí bodové hodnoty a vykázal bodový stav ve výši 1.106,14 bodů. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností tento pokles nastal v reakci na současný vývoj globálního akciového trhu a zejména současný stav evropského a amerického akciového trhu.

 

V tomto posledním uzavřeném obchodním dnu 20,2.2018 se dařilo jak TMR a ČEZu tak i vzrostly akcie likérky STOCK o 0,86 % své předchozí ceny. Naopak denní  pokles cen svých akcií zaznamenal výrobce nealko nápojů společnost Kofola ČS a to o – 1,44 % své ceny. Další relativně vyšší denní pokles cen akcií v tomto obchodním  dnu zaznamenaly akcie společností VIG a to o – 1,27 % ceny, mediální skupiny CETV o – 1,04 % ceny, bankovní skupina ERSTE o – 1,07 % ceny a také z bankovního sektoru poklesu se dotkly i akcie Komerční banky o – 0,91 % své předchozí ceny. Podle vyjádření analytiků v návaznosti na ekonomické zpravodaje v obchodním prostředí českého akciového trhu nadále převládá pozitivní investorská nálada opřená o stabilitu finančního prostředí České republiky a výrazně stoupající ekonomiku této středoevropské země v přímém napojení na trhy zemí Evropské unie.