Donald Trump chystá další snížení daní v USA

Prezident Spojených států amerických pan Donald Trump opět přináší další tak zvanou druhou fázi daňového snížení v USA. Vládní zákon, který již v prosinci loňského roku 2017 snížil trvale právnickým osobám daň z příjmu na 21 procent a dočasně snížil daně většině jednotlivcům žijících ve Spojených státech tak přechází do druhého kola pokračujícího snižování daňové zátěže pro společnosti a občany USA. Na tuto skutečnost zareagoval americký dolar (USD) na mezinárodním devizovém trhu svým posílením a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla jeho hodnota během evropského rána dne 13.března 2018, zhruba v čase 7:19 CET ve výši 90,00 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,12 % bodové hodnoty.

Odpůrci dalšího snižování daní a to zejména z řad Demokratů jak kongresmanů tak senátorů USA poukazují na nezodpovědnost zvyšování schodku státního rozpočtu, který již byl prosincovým zákonem zatížen minimálně o dalších 1,5 bilionu USD v příštích deseti letech. Nicméně stávající administrativa Bílého domu v čele s Donaldem Trumpem tvrdí, že v těchto  masivních daňových škrtech vidí obrovské výsledky. Pokud by i tato druhá fáze dalšího daňového snířžení v USA byla schválena zákonodárci v Capitolu pak vyvstávají zcela legitimní otázky jak chce Vláda USA vyrovnat ztráty z příjmu chybějícího výběru daní. Podle ekonomických a politických zpravodajů není ovšem nyní zcela jisté zda tuto druhou fázi podpoří v dostatečném počtu hlasů i samotní zákonodárci z řad republikánských senátorů a kongresmanů.

 

Americký dolar za této situace mimo jiné vlivy pod vlivem pozitivního investorského sentimentu reaguje na Forex trhu svým prozatím mírnějším růstem směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám. Například během evropského rána dne 13.března 2018, zhruba v čase 7:43 CET se měnový pár USD/JPY obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 106,83 JPY za USD s dosavadním denním posílením o + 0,39 % kurzu. Rovněž tak USD posílil i vůči kanadskému dolaru (CAD) a to o + 0,07 % dosavadního denního kurzu při směnné hodnotě ve výši 1,2846 CAD za USD. Americký dolar (USD) aktuálně posiluje dokonce i vůči britské libře (GBP)  a jednotné evropské měně euro (EUR). Měnový pár GBP/USD se obchodoval v kurzu 1,3882 USD za GBP s dosavadním denním posílením USD o + 0,17 ˇkurzu vůči GBP. Jednotná evropská měna euro (EUR) momentálně ztrácí vůči americkému dolaru (USD) o – 0,06 % kurzu a obchodoval se tento měnový pár na hodnotě vzájemného směnného kurzu v e výši 1,2325 USD za EUR.

 

Americký akciový trh v závěru včerejšího obchodního dne 12.března 2016 uzavřel tento obchodní den dle vyjádření bodových hodnot jednotlivých hlavních US akciových indexů ve smíšeném trendu obchodování. Například výběrový US akciový index DJIA uzavřel v poklesu o – 0,62 % předešlé bodové hodnoty a naopak US akciový index převážně technologických společností NASDAQ tento obchodní den připsal o + 0,33 % bodů více. Také US akciový index Russell 2000 zaznamenal růst své bodové hodnoty o + 0,25 % bodů.  V této souvislosti pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy investičních bank upozorňují, že sentiment investorů US  akciového trhu se již do konce tohoto týdne může výrazně změnit v souvislosti s tím pokud se snaha pana Trumpa opět ukáže jako neprůchozí, obdobně tak jak tomu bylo i u prvního pokusu o zrušení zdravotního pojištění Obamacare.