Obchodní válka USA již začala ?

Prezident Spojených států amerických pan Donald Trump ve čtvrtek 8.března 2018 ve večerních evropských hodinách podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dnů po jejím podpisu. Tímto dekretem byla stanovena dovozní cla ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na dovoz hliniku s tím, že státy Kanada a Mexiko mají tímto dekretem přiznány vyjímku. Podle sdělení pana Trumpa ovšem další státy, které obdrží výjimku ze cla na dovoz oceli a hliníku do USA mohou ještě prý následovat. Reakce finančních trhů vzhledem k času vyhlášení tohoto opatření ještě dle analytiků plně nenastala a ani reakce devizové trhu nikterak neposílila hodnotu amerického dolaru (USD), který během evropského rána dne 9.3.2018 spíše mírně oslabil a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byl zhruba v čase 7:45 CET na hodnotě 90,14 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % USD bodů dle tohoto indexu.

Pan Donald Trump v sídle prezidenta USA, Bílém domě ve čtvrtek 8.3.2018 prohlásil, že zavdením cel na hliník a ocel chrání americkou národní bezpečnost a že, ve spolupráci se spřátelenými státy musí společně projevit pružnost. Zároveň uvedl, že tímto krokem ochraňuje též americké dělníky tak jak slíbil ve své volební kampani již v roce 2016. Podle ekonomických zpravodajů mají být představitelé těch zemí, kterých se zavedení cel týká pozváni na společné jednání s americkou vládou. Reakce politiků po celém světě jsou k tomuto kroku vrcholné americké administrativy doposud rozpačité, avšak v předstihu již ve středu 7.3.2018 představitelé Evropské unie uvedli, že jsou připraveni na případná nová cla také velmi pružně reagovat a iniciovat tak opatření, která povedou rovněž k vnitřní ochraně vlastního trhu v rámci zemí Evropské unie (EU).

 

Dosavadní průběh aktuálního obchodování na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu v průběhu evropského rána dne 9.března 2018, zhruba v čase 7:58 CET bylo ve znamení mírnějšího posilování jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) a to ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,2319 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD. Americký dolar (USD) v tomto uváděném čase začal výrazněji posilovat vůči japonskému jenu (JPY) a to v kurzu 106,70 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,47 % kurzu vůči JPY. Vůči většině ostatních světových měn s výjimkou švýcarského franku (CHF) ovšem směnná hodnota USD klesla a například i vůči ruskému rublu (RUB) zrácí americký dolar o – 0,22 % denního kurzu a tento měnový pár USD/RUB se obchoduje v kurzu ve výši 56,957  RUB za USD.

 

Americký akciový trh dle hlavních US akciových indexů v závěru svého včerejšího obchodního dne 8.března 2018 reagoval pozitivně a převážná většina hlavních akciových indexů udává nárůst své bodové hodnoty. Například výběrový akciový index DJIA  za tento den  připsal o + 93,85 bodů více, což v percentuálním vyjádření představuje nárůst o + 0,38 % své předchozí bodové hodnoty a uzavřel na stavu 24.895,21 bodů. Širší US akciový index S and P 500 zvýšil svoji bodovou hodnotu za tento den o + 0,45 % bodů a akciový index NASDAQ vzrostl o + 0,42 % bodů. Nyní analytici makléřských společností bedlivě vyčkávají na reakci evropských akciových trhů po jejich otevření v pátek 9.3.2018. Včerejší závěr obchodního dne 8.3.2018 na evropském akciovém trhu byl ve vysoce pozitivní investorské náladě, kdy například britský akciový index FTSE vykázal denní růst o + 063 % bodů, pařížský akciový index CAC 40 vzrostl dokonce o + 1,28 % bodů, německý akciový index DAX připsal o + 0,90 % bodů více a index pražské burzy PX se zvýšil o + 0,47 % bodů a uzavřel tento obchodní den na hodnotě ve výši 1.118.17 bodu.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank v návaznosti na informace od ekonomických zpravodajů lze v průběhu tohoto obchodního dne  9.3.2018  a zejména v jeho závěrečné obchodní fázi s pokračováním v průběhu příštího obchodního týdne, který je již v kalendáři roku 2018 označován jako 11.v pořadí, očekávat zvýšenou volatilitu finančního trhu a to jak akciového trhu tak i pohyby cen dosažených na komoditním trhu, zejména cenové výkyvy ceny investičního zlata. Případná obchodní válka USA se dle odborníků v prvé fázi plně dotkne spotřebitelských cen a reakce EU může být velmi rychlá a zcela obdobná jako je například zavedení cel na motocykly značky Harley-Davidson či džíny Levi´s.