Oslabil zájem investorů o US dluhopisy ?

Podle posledního vývoje finančního trhu a největšímu měsíčnímu propadu US dluhopisů v tomto letošním roce 2017, dle ekonomických zpravodajů, vskutku lze zaznamenat menší zájem investorů o obchody s US dluhopisy a v celkovém pojetí pak analytici uvádějí, že i v globálním rozměru dochází k slábnutí zájmu investorů o dluhopisové trhy. Na druhé straně pak finanční stratégové argumentují, že stávající pokles je částečný a krátkodobý s tím, že atraktivní vzestup dluhopisového trhu se již brzy může dostavit a o to budou případné zisky ještě atraktivnější. Aktuálně během evropského rána dne 1.září 2017, zhruba v čase 6:49 CET se výnos z US 10-ti letého dluhopisu pohybuje na hodnotě 2,127 % p.a. a 30-ti letý US dluhopis vykazuje aktuální výnos ve výši 2,733 % p.a. s tím, že se tyto dluhopisy se momentálně obchodují v trendu býčího trhu.

Výnosy z amerických dluhopisů  během posledního srpnového dne letošního roku 2017 a to ve čtvrtek  dne 31.8,2017 mírně klesly poté, co slabá data o inflaci vyvolala pochybnosti, zda bude americká centrální banka (FED) schopna v tomto roce zvýšit úrokové sazby. Na základě postřehů ekonomických zpravodajů a analytiků makléřských společností během účasti šéfové centrální banky USA FED (Federal Reserve System) paní Janet Yellen na ekonomickém sympóziu v Jackson Hole v minulém týdnu prozatím nic nenaznačuje tomu, že by Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) na svém zářijovém zasedání měl opět zvyšovat úrokové sazby. Toto zasedání FOMC FED je naplánováno tradičně jako dvoudenní a proběhne ve dnech 19.-20.září 2017 ve Washingtonu, DC.

 

Výnosy z dluhopisů, které se pohybují inverzně k cenám, klesly poté, co data ukázala, že  cennový index osobní spotřeby bez jídla a energie (PCE) stoupl za červenec o + 0,1 %.  Roční míra kvůli tomu klesla z 1,5 % na 1,4 %. Tento trend trvá už od února, kdy ukazatel byl u kýžené hodnoty 2 %, kterou centrální banka USA – Federal Reserve System uvádí jako stále  svůj dosavadní inflační cíl. Celkově však byly ekonomické zprávy smíšené, spotřeba stoupá a to by mohlo vést k růstu cen. Osobní příjmy stouply o 0,4 % a spotřebitelské výdaje o 0,3 %. Po zveřejnění dat klesly výnosy z 10letého vládního dluhopisu o 1,1 bodu na 2,134 %, což je podobná hodnota jako 10. listopadu, kdy vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo mohutný prodej vládních cenných papírů. Výnosy z 30letého dluhopisu klesly o podobnou hodnotu na 2,732 %.Výnosy z 2letých dluhopisů, které jsou mnohem choulostivější na změny úrokových sazeb, klesly jen mírně na 1,330 % a aktuálně dne 1.září 2017 udržují vyrovnaný trend pohybu v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.

 

Naopak v Eurozóně se červencová hodnota inflace 1,3% zvedla za srpen na 1,5% díky obratu cen energie. Výnos z německého 10letého dluhopisu, známého jako bund, skončil ve středu téměř beze změny. Aktuálně dne 1.9.2017, zhruba v čase 7:09 CET tento 10-ti letý Bund udává svoji hodnotu 0,356 % se změnou o – 0,007 nižší.  Po informaci vysokého představitele ECB ohledně případného znepokojení této centrální banky eurozóny z růstu  jednotné evropské měny euro (EUR), by toto stanovisko mohlo signalizovat, že Evropská centrální banka (ECB) zatím neukončí svůj program zkupování aktiv ve formě odkupu vládních dluhopisů známé jako kvantitativní uvolňování měny euro (QE EUR), které podle původních dosud nezměněných předpokladů má být ukončeno k 31.12.2017. Investoři s ohledem na toto, ale i další očekávaná případná rozhodnutí ECB vedoucí k oslabení měny euro dychtivě očekávají  na nadcházející zasedání Rady guvernérů ECB, které se má uskutečnit dne 7.září 2017 v sídle ECB a to v německém Frankfirtu nad Mohanem.