Pirelli zrychluje přípravy na své IPO

Italský výrobce pneumatik společnost Pirelli & C SpA v pátek oznámila, že urychlila své plány vstoupit na veřejný akciový trh formou IPO a to ještě v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku 2017 . Hlavní čínský investor tohoto světoznámého výrobce stejnojmenných pneumatik značky Pirelli je ochoten snížit svůj podíl ve firmě během první veřejné nabídky akcií pod 50%. Počítalo se se vstupem Pirelli na burzu v první polovině 2018, ale firma chce proces urychlit kvůli výhodným tržním podmínkám a po dohodě o podstoupení kroků, které sníží poměr čistého dluhu ku hlavním příjmům pod hodnotu tři. Společnost sdělila, že vstoupí znovu buď na milánskou burzu, nebo na některou největší mezinárodní akciovou burzu.

Společnost Pirelli & C SpA  byla vylistována v roce 2015 z milánské burzy, kde se její akcie obchodovaly od roku 1922, a to  kvůli akvizici čínským investorem China National Chemical Corp (ChemChina). Státní firma ChemChina drží 65% podíl v Marco Polo International Italy, jediném akcionáři Pirelli. Camfin, italský holding, mezi jehož investory patří šéf Pirelli Marco Tronchetti Provera, italské banky UniCredit a Intesa Saopaolo, má podíl 22,4% a investiční fond napojený na ruský Rosneft vlastní zbytek. ChemChina potvrdila svoji ochotu jít pod 50% podíl pro větší úspěch IPO,” oznámilo Pirelli s dodatkem, že ChemChina bude nadále pomáhat stabilizovat rozvahu i bez většinového podílu.

 

Tento výrobce pneumatik společnost Pirelli & C SpA nese datum svého vzniku již druhé století a to konkrétně společnost byla založena v roce 1872 v italském městě Miláno, kde sídlí do dnes. Původně se výroba této společnosti zabývala širším sortimentem gumárenského odvětví a následně se specializovala na výrobu pneumatik a kabelů pro energetiku a telekomunikace. V roce 2005 svoji divizi kabelů společnost Pirelli & C SpA prodala americké finanční skupině Goldman Sachs, která změnila název této výrobní skupiny na nový a nyní nese označení Prysmian. Zároveň pro udržení známosti své značky prestižních pneumatik je společnost  Pirelli & C SpA sponzorem  sportovních souteží a to již od roku 1907 do dnes. Společnost Pirelli & C SpA vykázala za fiskální rok 2016 celkový obrat ve výši 6,0584 miiardy EUR a dosáhla čistého zisku ve výši 147,6 milionu EUR. Podle posledních dostupných informací tento výrobce pneumatik zaměstnává zhruba okolo 37.tisíc svých kmenových  pracovníků.

 

Konkrétní kroky, které Pirelli plánuje udělat v kontextu IPO, zahrnují navýšení kapitálu, splacení některých dluhů a refinancování úvěrových linek.  Společnost Pirelli & C SpA  řekla, že banky by poskytly financování ve výši 1,25 miliardy EUR, které by byly splaceny po IPO. Pirelli by zahájilo navýšení kapitálu o 1,2 miliardy euro, poskytnuto holdingem Marco Polo, což by bylo využito na splacení dluhu ve stejné výši a úvěrové linky ve výši 4,2 miliardy EUR by byly refinancovány.  Globální koordinátory IPO  jako své upisovatele primární emise společnost Pirelli & C SpA  nominovala Banca IMI, JP Morgan a Morgan Stanley.