Po zasedání ECB euro posílilo

Jednotná evropská měna euro (EUR) po zasedání centrální banky eurozóny a EU Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), které proběhlo dne 7.9.2017 v sídle ECB v německém Franfurtu nad Mohanem, posílila vůči ostatním měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném kurzu nad hranici 1,20 USD za EUR. Rady Guvernérů ECB nepřijala rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb a ponechala je beze změny, ale potvrdila dle původního plánu ukončení kvantitativního uvolňování (QE EUR) v konci letošního roku 2017. Právě většina investorů a jejich analytiků nabyla přesvědčení, že po oslabení USD a posílení EUR v rychlejším než očekávaném tempu svého růstu EUR přistoupí ECB k intervenci, která by euro vůči americkému dolaru alespoň částečně oslabilo. Tento analytický předpoklad naplněn nebyl a objem odkupu dluhopisů ve stávající výši 60 miliard eur měsíčně v rámci programu QE bude posledním prosincovým dnem roku 2017 vskutku ukončen.

Tato skutečnost, že Evropská centrální banka nehodlá, alespoň prozatím vstupovat do tržního vývoje tempa a výše posilování jednotné evropské měny euro (EUR) zejména ve vztahu kurzu k americkému dolaru (USD) formou intervencí a opatření, které by euro oslabilo, vyzvolala pozitivní reakci investorů a vyvrátila obavy o pozitivním výhledu této evropské měny EUR. Následně tato pozitivní investorská nálada, která podpořila důvěru v měnu euro (EUR) na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu zapříčinila pokračující růst směnné hodnoty EUR a to zejména vůči USD. Aktuálně během evropského pátečního rána dne 8.září 2017, zhruba v čase 7:08 CET se měnový pár EUR/USD obchoduje ve vzájemném kurzu ve výši 1,208 USD za EUR s dosavadním denním růstem o + 0,49 % kurzu.

 

Rada Guvernérů ECB na svém zářijovém zasedání, které proběhlo dne 7.září 2017 v sídle ECB v německém Franfurtu nad Mohanem sice oznámila prostřednictvím svého prezidenta ECB pana Mario Draghio  své  rozhodnutí o ukončení kvantitativního uvolňování (QE EUR) ve formě odkupu vládních dluhopisů v celkovém maximálním objemu ve výši 60 miliard EUR v konci letošního roku 2017, avšak s dovětkem v komentáři pana Draghio, že odkupu budou běžet do prosince 2017, případně i v budoucnu. Na základě dalšího sdělení upřesnil, že ECB na svém říjnovém zasedání se bude zabývat dalšími podpůrnými stimuly evropské ekonomiky k jejímu posílení a to včetně rozhodnutí o stavu programu odkupu vládních dluhopisů v příštím roce 2018.

 

Toto sdělení pak následně upozornilo investory a jejich finanční stratégy o tom, že pro nadcházející vývoj jednotné evropské měny euro (EUR) a výši jejího kurzu vůči ostatním měnám bude právě toto příští říjnové zasedání Evropské centrální banky. Na tomto nadcházejícím zasedání by mělo dojít k tak zvané kalibraci nástrojů monetární politiky ECB, podle sdělení prezidenta ECB pana Mario Draghio na tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem po skončení zasedání Rady Guvernérů ECB. Ovšem pan Draghii hovořil v této věci velmi obecně a uvedl během podzimu letošního roku, podle kalendáře zasedání ECB se již v říjnu 2017 uskuteční dokonce dvě zasedání Rady Guvernérů ECB a to 4.10.2017 a následně v konci tohoto měsíce října 2017 a to 26.10.2017 ve Franfurtu nad Mohanem.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že v krátkodobém investičním horizontu je značná pravděpodobnost, že kurz měnového páru EUR/USD se i nadále bude pohybovat okolo hodnoty jejich vzájemného kurzu blízko hranice ve výši 1,20 USD za EUR s pravděpodobností predikce pokračujícího růstu EUR. Stávající  hodnota kurzu měnového páru EUR/USD dosáhla ve vztahu k jednotné evropské měně euro svého 30 měsíčního maxima. Aktuálně investoři vyčkávají na říjnová zasedání ECB s ohledem jak nástroje monetární politiky této centrální banky rozhýbou a zvýší míru inflace v eurozóně a následně ovlivní vývoj směnného kurzu eura vůči ostatním měnám.