Tradiční setkání finančníků v Jackson Hole dnes začíná

Každoroční setkání světových finančníků v americkém horském středisku státu Wyoming v Jackson Hole, a to na konci letošních letních prázdnin probíhá ve dnech 24. - 26.srpna 2017. Toto světové ekonomické fórum, kterého se předně účastní šéfové centrálních bank, významní světoví bankéři, vědci, ekonomové a analytici včetně významných hostů z řad čelných světových politiků, má svoji tradici již od roku 1978. Investoři celého světa budou obzvlášť pozorně vyhlížet jakékoliv náznaky změn monetární politiky. "Kdyby z Jackson Hole přišlo nějaké překvapení, byla by to pro trh klíčové," řekl Naeem Aslam, vrchní tržní analytik pro ThinkMarkets. Právě v této souvislosti jsou očekávána z Jackson Hole vystoupení šéfa ECB pana Mario Draghio a prezidentky centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) paní Janet Yellen, která včetně jejich společného setkání jsou naplánována již na zítřek 25.srpna 2017.

Horské středisko Jackson Hole je údolí mezi Tetonským pohořím a Gros Ventre pohořím ve Wyomingu v USA. Neobvyklé jméno údolí Jackson Hole (Jacksonova Díra) bylo používáno již před dvěma stoletími lovci a horskými lidmi, kteří přišli do údolí ze severu a východu a museli sestoupit po strmých svazích, který jim dával pocit strmé cesty jako do samotné díry. Toto nízko položené údolí je obklopené vysokými horami, lemujícími mnoha potoky a řekami, které jsou dobrým místem pro bobry a další živočichy. Údolí Jackson Hole je také velice známé lyžařské středisko Jackson Hole Resort, které má 133 sjezdovek a převýšení 1261 metrů, přičemž nejvyšší hora Rendezvous Mountain se tyčí do výšky až 3185 metrů nad mořem.

 

Nedaleko Jackson Hole, vzdálený pouhých 57,3 mil a s dobou jízdy 1hodina 13minut autem se nachází známý Yellowstonský Národní Park. Město Jackson bylo pojmenováno paní Margaret Simpsonovou na konci roku 1893. V té době ještě nebyla v místě žádná pošta a tak paní Margaret Simpsonová přijímala poštu u sebe doma. Margaret Simpsonová nechala vytvořit město Jackson proto, aby zde vznikla městská pošta a aby bylo možné předávat a posílat poštu z Východu na západ. Město se stalo součástí údolí Jackson Hole v roce 1914. a bylo pojmenováno po Davidu Edward "Davey" Jacksonovi , který byl partnerem v právnické firmě Smith , Jackson & Sublette.

 

Právě v této "díře" se nyní scházejí finanční elity světa a tvoří nový ekonomický vývoj globálních finančních  trhů. Letošním ústředním tématem tohoto setkání finančníků na konci léta má být diskuze ohledně pozitivního růstu globální ekonomiky a její efektivní  produktivitě. Hlavním očekávaným bodem tohoto setkání má být právě vlastní osobní účast šéfů rozhodujících centrálních bank a to paní Janet Yellen z FEDu a pana Mario Draghio z ECB. Podle sdělení  ekonomických zpravodajů je vysoce pravděpodobné, že prezident ECB pan Draghii se ve svém vystoupení takticky vyhne výhledu výše úrokových sazeb v eurozóně a zaměří se spíše na upřesnění fungování systému ukončování QE EUR v konci letošního roku a zmíní spíše vývoj míry inflace v eurozóně.

 

Naproti tomu šéfová FED paní Yellen podle informací ekonomických zpravodajů ve svém vystoupení bude hovořit o finanční stabilitě a lze také očekávat v rámci jejího vystoupení i jistý komentář se zdůvodněním k již uskutečněnému zvýšení úrokových sazeb v USA. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank se bezesporu právě paní Yellen a pan Draghii, v rámci svého osobní setkání a díky svým vystoupením na ekonomickém sympóziu v Jackson Hole, postarají o zvýšenou volatilitu měnového páru amerického dolaru (USD) a jednotné evropské měny euro (EUR) jako reakci obchodníků mezinárodního devizové trhu (Forex trhu) na jejich přednesené slovní intervence.