Týdenní výhled událostí finančního trhu

Nový obchodní týden označovaný v kalendáři letošního roku 2018 jako desátý v pořadí zaznamenal podle předběžných výsledků italských parlamentních voleb dominanci euroskeptickeho seskupení okolo ex-premiéra Silvie Berlusconiho. Tento odhad výsledků voleb v Itálii, kde oficiální výsledky budou oznámeny v pondělí 5.března 2018 ve 14:00 CET, způsobil i přes pokračující pokles USD i pokles jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně během evropského ráno dne 5.3.2018, zhruba v čase 8:35 CET se měnový pár EUR / USD na Forex trhu obchodoval v kurzu ve výši 1.2285 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0.26 % kurzu vůči USD.

Investoři v tomto desátém týdnu roku 2018 očekávají následující globální události finančního trhu, které mohou změnit trend obchodování :

 

Schůze ECB

Evropskou centrální banku čeká ve čtvrtek 8.3.2018  schůze o monetární politice. Očekává se, že ponechá úrokové sazby na současné rekordně nízké úrovni a nezmění ani směřování své politiky. Prezidenta Maria Draghiho čeká 45 minut po zveřejnění rozhodnutí tisková konference. Důležitý bude jeho postoj ke slabé inflaci a jakékoliv náznaky o plánech ohledně ukončení masivního stimulačního programu.

 

Oznámení politiky BoJ

Bank of Japan v pátek 9.3.2018 oznámí svoje rozhodnutí ohledně monetární politiky. Očekává se, že ponechá úrokové sazby na -0,1 %. Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda bude mít po oznámení tiskovou konferenci. Trh bude čekat na jeho postoj ke stavu inflace a jak by to mohlo ovlivnit současnou stimulační politiku. Investory také budou zajímat komentáře ohledně jenu a jeho nedávného vzestupu vůči americkému dolaru.

 

Zpráva o zaměstnanosti v USA

Americké ministerstvo práce v pátek 9.3.2018  zveřejní data o zaměstnanosti mimo zemědělství za únor. Důležitější než pracovní místa však bude vývoj mezd. Očekává se, že v americké ekonomice přibylo za únor 204 000 pracovních míst a nezaměstnanost klesla na 17-leté minimum 4,0 %.Nejvíce pozornosti se však bude soustředit na data o průměrných hodinových příjmech, které by podle očekávání měly stoupnout o 0,3 %. Roční míra růstu mezd je tak 2,9 %. Rychlejší růst mezd by tak mohl být předzvěstí sílící inflace a vést tak k vyšším úrokovým sazbám v budoucnosti.

 

Britský PMI služeb

Purchasing manager index masivního britského sektoru služeb, který bude zveřejněn v pondělí 5.3.2018, by měl podle očekávání stoupnout z 53,0 na 53,3 bodů. Tempo růstu britské ekonomika sice mírně zaostává za světovou špičkou, ale daří se jí lépe, než podle předpovědí z roku 2016, kdy se Británie rozhodla opustit EU. Pozornost se bude soustředit především na politiku; vyjednávání o Brexitu vstupuje do klíčové fáze. Premiérka Theresa May žádá od EU větší flexibilitu při vyjednáváních. 


Čínská obchodní data

Čína ve čtvrtek 8.3.2018  zveřejní obchodní data za únor. Očekává se, že exporty od minulého roku stouply o 13,9 % a importy o 9,7 % po masivním 36,9% nárůstu za leden. Kromě toho v pátek zveřejní Čína data o inflaci výrobních a spotřebitelských cen. Očekává se, že spotřebitelské ceny stouply o 2,4 %, zatímco výrobní ceny o 3,8 procenta.