Týdenní výhled událostí finančního trhu

Investoři v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako jedenáctý v pořadí, očekávají mimo jiné hlavní události, globálního finančního trhu, které mohou změnit trend obchodování. Zejména finanční trh podle analytiků by mohl výrazněji reagovat na reportovaná data ze Spojených států amerických a Evropy jako například údaje o vývoji inflaci v zeních eurozóny a USA. Aktuálně během evropského dopoledne 12.března 2018 byl devizový trh ve znamení stále oslabujícího amerického dolaru, kdy zhruba v čase 9:56 CET byla hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dolar Currency Index) ve výši 89,97 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % bodové hodnoty. Měnový pár EUR/USD se v uvedeném dni a čase na Forex trhu obchodoval ve výši kurzu 1,2333 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,23 % kurzu vůči USD.

V tomto začínajícím novém obchodním týdnu investoři a jejich finanční stratégové očekávají mimo jiné tyto hlavní události finančního trhu, které mohou ovlivnit průběh obchodování na globálním finančním trhu a změnit trend vývoje cen akcií, komodit, dluhopisů či zvýšit volatility jednotlivých měnových párů :

 

Americká data o inflaci

Americké ministerstvo obchodu v úterý  13.3.2018 zveřejní data o inflaci za únor. Očekává se, že spotřebitelské ceny stouply o 0,2 %, stejná byla i hodnota jádrové inflace. Předpokládaná míra jádrové inflace spotřebitelských cen je 1,8 %. Federální rezervní systém vnímá jádrovou inflaci jako lepší způsob měření inflačních tlaků, protože je zbavená volatilních položek. Stoupající inflace by donutila FED zvýšit úrokové sazby rychleji, než se očekávalo. Páteční data ze dne 9.3.2018 však ukázala na zpomalení růstu platů a dá se tedy očekávat, že k prudkému růstu inflace nedojde.

 

Americký maloobchodní prodej

Americké ministerstvo obchodu ve středu 14.3.2018 také zveřejní data o maloobchodním prodeji za únor. Očekává se, že maloobchodní prodej za únor stoupl o 0,3 %. Rostoucí maloobchodní prodej je spojován se silnějším ekonomickým růstem. Spotřebitelské výdaje odpovídají až 70 % amerického ekonomického růstu.

 

Inflace v eurozóně

Eurozóna v pátek 16.3.2018  zveřejní konečná data o inflaci za únor. Podle odhadů byla minulý měsíc míra inflace 1,2 %, o 0,1 % méně než v lednu. Jádrová inflace by měla zůstat na 1,0 %. Svá konečná data o inflaci také zveřejní Německo, Francie, Španělsko a Itálie. Evropská centrální banka učinila minulý týden další krok k ukončení stimulačního programu, ale navzdory silnému ekonomickému růstu má stále obavy ze slabé inflace.

 

Schůze ohledně politiky SNB

Švýcarskou národní banku (SNB) čeká ve čtvrtek 15.3.2018  kvartální schůze ohledně monetární politiky. Většina ekonomů očekává, že sazby zůstanou nezměněné na -0,75 %. Podle většiny analytiků počká SNB se zvyšováním sazeb na ECB.

 

Čínská průmyslová výroba

Čína ve středu 14.3.2018  zveřejní data o průmyslové výrobě za únor. Očekává se nárůst o 6,3 % oproti stavu před rokem. Spolu s nimi Čína zveřejní i zprávy o investicích do dlouhodobého majetku a o maloobchodním prodeji. Data z Číny budou ale tentokrát brána s rezervou, protože týdenní oslavy lunárního nového roku letos připadly na únor.