Zlato zvýšilo svoji cenu

Futures zlata a to již v pondělí 21.května 2018 skončily v plusu díky tomu, že se americký dolar (USD) stáhl z několikaměsíčního maxima. Ovšem po té co USD opět zvýšil svoji směnnou hodnotu cena zlata poklesla. Nicméně zlato se i tak pohybovalo okolo nejnižších hodnot za celý rok. Aktuálně během závěru obchodního dne 24.května 2018 cena zlata vykazuje obchodní trend býčího trhu a v průběhu evropské noci ze čtvrtka na pátek 25.května 2018 se investiční zlato na světovém komoditním trhu obchodovalo v ceně 1304,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 1,12 % předchozí ceny s tím, že v ročním porovnání cena zlata již umazala předchozí ztráty a vykazuje za posledních 52 týdnů růst o + 2,48 % své předchozí ceny.

Červnové futures již v začátku tohoto týdne stouply o 1,10 USD (0,1 %) na 1 292 USD za unci. To je o téměř 10 dolarů výše než 1 281,20 USD za unci, na které zlato kleslo během pondělí (nejnižší denní hodnota od prosince). Červencové futures stříbra mezitím stouply o 5,5 centů (0,3 %) na 16,575 USD za unci. "Zlato se momentálně drží okolo 1 300 USD za unci, kde je už zhruba týden a téměř nereaguje na vývoj geopolitické situace a na dění na burze," řekl Marios Hadjikyriacos, stratég v makléřské firmě XM. "Obchodníci a investoři ignorují geopolitická rizika a nepovažují je za závažná," řekl Chintan Karnani, vrchní tržní analytik v Insignia Consultants. "Nehrozí bezprostřední válka s Iránem ani se Severní Koreou, takže zlato jakožto bezpečné aktivum nemá odkud čerpat podporu."

 

"K další vlně odprodeje dojde, pokud zlato klesne pod 1 276,20 USD za unci, nicméně pondělní státní svátek v USA by mohl zlatu prospět, jelikož se investoři budou chystat na prodloužený víkend," dodal. Prozatím je pro trh se zlatem zásadní, jak je silný dolar a vývoj amerických úrokových sazeb. Investoři se již soustředili na středeční záznam ze schůze Federálního rezervního systému o monetární politice a budou pátrat po jakýchkoliv náznacích dalšího směřování monetární politiky. Ikdyž po této zprávě USD zprvu posílil tak cena zlata výraznější pokles nezaznamenala a ba naopak v závěru obchodního dne 24.5.2018 cena zlata ještě vzrostla.

 

Benchmarkový dolarový index v pondělí 21.5.2018 dosáhl nejlepšího výsledku od listopadu loňského roku 2017, i když v úterý 22.5.2018 se zlatu dařilo méně. Pohyby amerického dolaru můžou být pro zlato velmi významné, protože slabý dolar činí zlato atraktivnějším pro držitele zahraničních měn. Pro srovnání pak výnosy z amerického 10letého dluhopisu se mezitím udržely okolo téměř sedmiletého maxima. Nicméně podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat další vlnu zájmu investorů o zlato v souvislosti s osobní schůzkou prezidenta Francie pana Macrona s prezidentem Ruské federace panem Putinem na okraji ekonomického summitu v Pettrohradě během čtvrtečního večera dne 24.5.2018 v Rusku. Hlavním tématem mimo jiné mají být i otázky sankcí EU vůči Rusku. Reakce USA na eventuálně vstřícnější postoj EU k Rusku může zažehnout i obchodní válku mezi EU a USA. V tomto případě by pak jistě investoři zvolili pro své finance bezpečný přístav v podobě investic do zlata.