Akcie společnosti Aston Martin Lagonda Limited již na trhu

Středa 10. října

Aston_Martin_DBS

Londýnská akciová burza (LSE – London Stock Exchange) již v pondělí dne 8. října 2018 zahájila veřejné obchodování s akciemi společnosti Aston Martin Lagonda Limited. Cena akcie v rámci IPO odstartovala svůj vstup na veřejný akciový trh při ceně 19 GBP za akcii, což je zhruba 24,66 USD za akcii. Reakce investorů na tento prvovstup byla dle očekávání analytiků velmi obdobná jako vstup automobilky Ferrari na americký akciový trh pod označením NYSE-RACE a její cena zprvu zamířila pod její upisovací cenu. Během evropského úterního dne 9. října 2018 se akcie Aston Martin obchodovaly na LSE v rozpětí denní ceny od 15,95 do 16,50 GBP za akcii a zhruba v čase 14:16 CET byla cena této akcie ve výši 16,15 GBP za akcii s dosavadním denním růstem o + 0,94 % své ceny.

Tato britská společnost luxusních automobilů Aston Martin zahájila přípravy k uvedení akcií na burzu již letos v dubnu 2018, kdy najala tři investiční banky pro pomoc s úpisem na londýnskou burzu. Obchody s akciemi již zahájila minulou středu 3.10.2018 v podmíněném režimu jenž jsou burzou garantovány, avšak  k jejich vypořádání dochází nejdříve v den zahájení oficiálního obchodování což bylo právě toto pondělí 8.10.2018. Tento způsob se obvykle používá v případě, kdy cenné papíry ještě nejsou fyzicky vydané, což je technická záležitost, kdy je nabyvatelé již vlastní. Akcie společnosti Aston Martin v první den neveřejného obchodování poklesly o 6,5% poté, co se u investorů a analytiků vyskytly obavy ohledně docílení vysokých cílů společnosti v oblasti výroby nových modelů vozů. Obdobný vývoj zažila společnost Ferrari N.V. (NYSE-RACE), která v roce 2015 dne 20. října vstoupila na obchodní burzu. Cena akcie při vstupu na obchodní burzu byla 52 USD. Cena akcie po IPO zaznamenala mírný propad a v následujících měsících silný růst. Cena akcie Ferrari N.V. (NYSE-RACE) od vstupu na obchodní burzu k obchodnímu dni 3. října 2018 zvýšila svou cenovou hodnotu o 262,1% na 136,31 USD za akcii.

 

Aston Martin Lagonda Limited je britská automobilka se sídlem v obci Gaydon, ve hrabství Warwickshire v Anglii, která byla založená roku 1913 panem Lionelem Martinem a Robertem Bamfordem. V roce 1994 převzala továrny od Aston Martin americká automobilová společnost Ford Motor Company. V březnu roku 2007 byla společnost Aston Martin prodána britské společnosti Prodrive. Prezident a generální ředitel této britské automobilky Aston Martin je pan Andy Palmer. Nejslavnějším vozem automobilky je Aston Martin DB 5, kterým se poprvé představil ve filmu James Bond a ve kterém sám hrdina agent 007 jezdil. Později byl vůz vyráběn ve vylepšené verzi DBS. V roce 1994 začal být vyráběn nový model DB 7 Vantage. Poté přišel nový model Aston V12 Vanquish a Vanquish S, v kterém rovněž jezdil agent 007 , film se jmenuje “Dnes neumírej“. Výroba tohoto modelu skončila v roce 2007. Tento model nahradil model Aston DBS, který vychází z modelu DB5 a DBS z roku 1980. Tento model si zahrál v bondovce Casino Royale. Z nuly na sto zrychlí za 4,1 sekundy a jeho maximální rychlost je 307 km/h.

 

Podle průzkumu Brand Finance plc z března letošního roku společnost Aston Martin ve svém oboru vzrostla o + 268% a byla tak v roce 2018 nejrychleji rostoucí značkou automobilů na světě. Společnost v roce 2017 prodala více než 5.000 vozů a znamenala rekordní tržby ve výši 876 milionů liber (1,1 miliardy USD), což představuje nárůst téměř o 50% oproti předchozímu roku. Obrat společnosti Aston Martin za první pololetí letošního roku oproti stejnému období předchozímu roku vykazuje růst o +8% a čistý zisk růst o +14%. Výrobce anglických luxusních automobilů Aston Martin mimo jiné představil veřejnosti svůj obchodní plán. V tomto plánu společnost zmiňuje, že bude v následujících letech každým rokem vyrábět nový model vozu. Společnost Aston Martin Lagonda Limited za fiskální rok 2017 utržila celkový obrat v hodnotě 876 milionu Liber s provozním ziskem 148,8 milionu Liber. Po odečtení všech nákladů společnost utržila celkový obrat v hodnotě 79 milionu Liber. Společnost zaměstnává svých 1.850 kmenových pracovníků.