Americký dolar i přes nárůst ceny ropy posílil

Úterý 17. září

USD FX24

Zvýšený zájem investorů v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako 38. v pořadí se upřel na situace ohledně snížení těžby ropy v Saudské Arábii po útoku na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco. V důsledku obav investorů z potencionálně možného nedostatku ropy na trhu, kdy byla vyřazena produkce těžby surové ropy Saudi Aramco v objemu zhruba 5,7 milionů barelů denně, výrazně vrostla její cena na komoditním trhu. Další aktivní zájem investoři projevují ohledně odchodu Velké Británie z evropské unie, známé jako Brexit k datu 31.10.2019. Přes tyto všechny skutečnosti směnná hodnota USD na devizovém trhu vzrostla.

Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne 17.září 2019 se směnná hodnota amerického dolaru dle indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s dalšími šesti hlavními světovými měnami, zhruba v čase 9:58 CET byla na hodnotě ve výši 98,62 USD bodů s dosavadním již mírnějším růstem o + 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se pak na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu obchodoval globální měnový pár EUR/USD na vzájemné směnné hodnotě kurzu ve výši 1,1016 USD za EUR s dosavadním denním posílením jednotné evropské měny euro (EUR) o + 0,13 % kurzu vůči americkému dolaru (USD).

Směnná hodnota britské libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD) byla v průběhu úterního evropského dopoledne 17.září 2019, zhruba v čase 10:08 CET na hodnotě kurzu ve výši 1,2396 USD za GBP s dosavadním denním posílením USD o + 0,26 % kurzu vůči GBP. Tento výraznější pokles britské libry (GBP) vůči USD podle ekonomických zpravodajů je důsledkem zvýšených obav investorů o průběh Brexitu a to po včerejší návštěvě premiéra Johnsona v Lucembursku, kde premiér Johnson nenaplnil očekávání této návštěvy a neobjasnil případnou alternativu k takzvané irské pojistce, která je součástí nabídnuté dohody o odchodu Velké Británie ze strany Evropské unie.

Směnná hodnota britské libry nepoklesla jen vůči americkému dolaru, ale také relativně výrazně i vůči společné evropské měně euro (EUR). Aktuálně se tak tento měnový pár EUR/GBP v průběhu evropského úterního dopoledne 17.9.2019, zhruba v čase 10:14 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,8875 GBP za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,31% kurzu vůči GBP. Během tohoto uváděného času v průběhu evropského úterního dopoledne 17.9.2019 se následně změnil i obchodní trend  komoditního trhu s ropou, kdy po předchozích cenových denních nárůstech nad 10 % ceny došlo k výběru zisku investorů. Podle analytiků makléřských společností další vývoj směnné hodnoty USD předurčí středeční dne 18.9.2019 rozhodnutí  centrální banky USA ohledně úrokových sazeb na zasedání FOMC FED.