Americký dolar klesá na tříměsíční minimum

Čtvrtek 10. ledna

USD FX24

Americký dolar (USD) se ve středu 9.ledna 2019 propadl na tříměsíční minimum poté, co záznam z prosincové schůze centrální banky USA –Federálního rezervního systému (FED-Federal reserve System) ukázal, že centrální banka začíná tíhnout ke zdrženlivosti. Aktuálně několik málo minut před půlnocí ze středy na čtvrtek 10.1.2010 v USA na východním pobřeží byla hodnota USD dle indexu DXY ve výši 95,09 USD bodů s denním poklesem o – 0,14 % bodové hodnoty.

Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar (USD) s další šesticí hlavních světových měn v reakci na to spadl na denní dno, které bylo zároveň i tříměsíčním minimem. Ukazatel byl naposledy o 0,7 % níž na 95,200 bodech. Jednotná evropská měna euro (EUR) tak v reakci na tento vývoj USD stouplana nejlepší úroveň od října 2018 a to na vzájemný směnný kurz ve výši 1,1546 USD za EUR z předchozího kurzu , který byl ve výši 1,1442 USD za EUR. Kromě eura posílila i britská libra (GBP) která stoupla z 1,2716 USD za GBP na 1,2796 USD za GBP, což bylo nejvýše od konce listopadu loňského roku 2018. Aktuálně během evropského čtvrtečního rána dne 10.1.2019 se globální měnový pár EUR/USD obchodoval na Forex trhu ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě ve výši 1,1555 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,12 % kurzu vůči USD.

Několik poznámek od představitelů FED, stejně jako snížená očekávání počtu zvyšování úrokových sazeb v roce 2019, už naznačovalo ke změně nálady uvnitř centrální banky a záznam ze schůze to potvrdil. Někteří členové banky se přikláněli k pozdržení zvyšování sazeb už v prosinci a mnoho se jich shodlo, že by FED mohl být trpělivější se změnami sazeb. Co se týče dalších centrálních bank, Bank of Canada ponechala své úrokové sazby nezměněné na 1,75 % a snížila svou předpověď pro růst HDP v roce 2019 na 1,7 %, zčásti kvůli propadu cen ropy. Nicméně i tak kanadský dolar (CAD) posílil oproti svému americkému protějšku, a to z 1,3274 C$ za americký dolar na 1,3222 C$ za americký dolar.

Ve středu 9.1.2019 také stoupaly světové akciové indexy a dle ukazatelů bodové hodnoty jednotlivých akciových indexů jejichž bodová hodnota vzrostla se investorská nálada výrazněji zlepšila v pozitivní výhled.  Zdálo se, že vyjednávání mezi USA a Čínou v Pekingu skončila v dobrém duchu. Mezitím britská vláda ve středu 9.ledna 2019 utrpěla dvě těžké rány v otázce Brexitu. Zaprvé, 303 britských zákonodárců podpořilo dodatek, který by měl zabránit vládě změnit daňové předpisy, pokud dojde k Brexitu bez dohody. Poté se parlament shodl na tzv. Grievově dodatku, který premiérce Therese May dává tři dny na vypracování nového návrhu, pokud parlamentem příští úterý neprojde její verze dohody o Brexitu. Pokud s alternativou nepřijde, vrátí se organizace Brexitu do rukou britského parlamentu.