Americký dolar se již pohybuje v úzkém rozmezí

Čtvrtek 6. prosince

USD FX24

Hlavní světové měny ve středu 5.12.2018 ztratily něco ze svých úterních příjmů poté, co se investoři snažili vstřebat poslední poznámky prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně obchodu s Čínou. Zejména kanadský dolar (CAD) mezitím spadl na šestiměsíční minimum oproti svému americkému protějšku poté, co Bank of Canada aktualizovala svoji monetární politiku. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 6.12.2018, zhruba v čase 7:56 CET se měnový pár USD/CAD obchodoval v kurzu 1,3396 CAD za USD s dosavadním denním poklesem CAD o – 0,33 kurzu vůči USD.

I když se očekávalo, že Bank of Canada (BOC) ponechá úrokové sazby nezměněné - krátkodobá sazba je na 1,75 % - komentáře ohledně očekávané ztráty setrvačnosti ekonomického růstu ve čtvrtém kvartálu ze strany centrální banky a pokles cen ropy kanadský dolar oslabily. Podle BOC výrazně ovlivnily ekonomiku ve třetím kvartálu nižší obchodní investice. Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává dolar s šesti světovými měnami, se již pohyboval během středečního večera a čtvrtečního evropského rána dne 6.12.2018 v kladných číslech. Tento index tak v čase 8:05 CET stoupl o 0,04 % své předchozí denní bodové hodnoty na 97,10 USD bodů.

"Úterní pokles výnosů z dluhopisů a na akciových trzích byl překvapivý zejména načasováním. Přišel zcela nečekaně a poté, co předseda Federálního rezervního systému Powell a stav vyjednávání s Čínou vyslali na trh slibné zprávy. Propad na Wall Street vystrašil nejen investory do akcií, ale promítl se i na Forexu," řekl Stephen Gallo, evropský vedoucí měnové strategie v BMO Capital Markets. Aktuálně během evropského čtvrtečního rána dne 6.12.2018, zhruba v čase 7:56 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1334 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,09 % kurzu za USD.

Index Dow Jones Industrial Average (DJIA) spadl již v úterý 4.12.2018 o 800 bodů bez pár desetin stavu bodové hodnoty. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank k tomuto poklesu na poli výnosů z dluhopisů a skepticismu investorů vůči skutečnému pokroku, došlo díky závěrům jednání, kterých bylo dosaženo mezi Čínou a USA na víkendovém summitu G-20 a zejména po prvních zprávách širšího rozsahu o blížící se recesi ekonomiky USA. Americké akcie a dluhopisy se ve středu 5.12.2018 neobchodovaly; trhy byly zavřené na uctění památky nedávno zesnulého bývalého 41. prezidenta USA pana George H.W. Bushe. Nová ekonomická data budou zveřejněna až ve čtvrtek 6.prosince 2018.