Americký dolar stále v zájmu investorů

Středa 11. července

USD World FX24

Americký dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) se koncem minulého 27.týdne roku 2018 pohyboval sice níže a většina rivalů oproti USD posílila poté, co červnová data ukázala, že v USA došlo k nad očekávání silnému nárůstu pracovních míst mimo zemědělství a došlo též k eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou.

Dolarový index DXY,  který porovnává  americký dolar (USD) s šesti dalšími světovými měnami, spadl v pátek 6.7.2018  o 0,5 % na 94,007 bodů. Před zveřejněním zprávy o trhu práce v Spojených státech amerických byl přitom na 94,289 bodech. Následný vývoj finančního trhu v dalších dnech nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako 28.týden v pořadí, ovšem ukázal, že atraktivita USD pro globální investory je značná a tato předně globální komoditní měna má značnou důvěru investorů finančního trhu. Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 11.7.2018, zhruba v čase 7:31 CET se bodová  hodnota USD dle indexu DXY pohybovala ve výši 94,23 USD bodů s dosavadním denním posílením o 0,08 % bodů dle tohoto indexu.

Podle amerického ministerstva práce přibylo za červen v ekonomice USA 213 000 pracovních míst, což překonalo odhad 200 000. Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,8 % na 4,0 %, což ovšem zapříčinil značný nárůst počtu pracovních sil. Za červen mzdy stouply o 0,2 % s tím, že meziroční míra růstu platů, která je považována za dobrý ukazatel inflačních tlaků, zůstala nezměněná na 2,7 %. "Tato zpráva je převážně pozitivní, naznačuje, že americká ekonomika je nyní v dobré kondici. Zaměstnavatelé najímají pracovníky, ale mzdy však nerostou dost rychle na to, aby vyvolaly prudké zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému," řekla Kathleen Brooks, ředitelka výzkumu v City Index.

Silný trh práce byl jednou z hlavních motivací FED pro přitahování monetární politiky. Ze čtvrtečního záznamu z červnové schůze banky vyplynulo, že nemá v plánu zpomalovat navyšování úrokových sazeb, a to ani ve světle obchodních neshod a s nimi souvisejících problémů. Rozdíl mezi úrokovými sazbami v USA a dalších státech zajistil dolaru více než 2% nárůst v tomto roce a téměř 4,7% skok v posledních třech měsících. Pod tlakem těchto skutečností se vyvíjel i sentiment investorů a obchodníků na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu. V závěru minulého obchodního týdne a to v pátek 6.9.2018  euro (EUR) tak stouplo z 1,1692 USD za EUR  na 1,1746 USD za EUR. Aktuálně během evropského rána dne 11.7.2018 již ovšem USD vůči EUR opět posiluje a zhruba v čase 7:38 CET se tento měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1728 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,12 % kurzu.

.