Americký dolar údajně směřuje ke svému konci

Středa 17. června

USD FX24

Podle vyjádření části odborníků na finanční trhy a zejména pak podle experta devizových trhů s orientací na asijský finanční trh pana Stephena Roacha je tak zvaná zlatá éra amerického dolaru (USD) již u konce a tento odborník nyní varuje před nevyhnutelným pádem této světové rezervní měny a primární komoditní měny globálního komoditního trhu. Toto tvrzení je pak podpořeno současným stavem směnné hodnoty amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn a v posledních několika dnech se propadl zhruba o 4 USD body.

Aktuálně se hodnota tohoto indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD v průběhu evropského středečního dopoledne 17.června 2020, zhruba v čase 8:58 CET pohybovala na hodnotě ve výši 96,89 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Během tohoto zmiňovaného dne a času se pak globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,128 USD za EUR s dosavadním denním poklesem amerického dolaru (USD) o – 0,17 % kurzu vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Na tuto vzniklou situaci poklesu směnné hodnoty USD zareagovali obchodníci se zlatem, když na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchsange Centre) stoupl zájem o nákup tohoto drahého kovu a jeho cena doposud během dne vzrostla o + 0,10 % ceny na hodnotu e výši 1.738,20 USD za trojskou unci.

Podle předpovědi onoho zmiňovaného odborníka finančního trhu jako experta na devizové trhy a zejména pak na problematiku asijských trhů bychom mohli očekávat až 35-ti procentní pokles amerického dolaru vůči ostatním hlavním světovým měnám, které jsou po většině zastoupeny právě v dolarovém indexu DXY (US Dollar Currency Index). „Všechny problémy se postupně nabalují a pak to jde od deseti k pěti. V následujících letech budeme mít obrovský fiskální deficit,“ říká tento expert pan Roach, který mimo jiné vyučuje na prestižní univerzitě Yale. Index amerického dolaru DXY sice v průběhu tohoto roku měl v grafickém vyjádření svoji křivku relativně plochou a beze změn, avšak podle pana Roache není důvod usínat na vavřínech. „Národní míra úspor bude pravděpodobně klesat a dostane se do zápornějších hodnot, než v jaké se kdy Spojené státy či jiná vyspělá ekonomika kdy nacházela,“ varuje nejen tento ekonom.

Otázkou je, zda půjde americký dolar (USD) respektive jeho směnná hodnota směrem dolů rychle, anebo pomalu a pozvolna. Podle experta pana Roache by však měla platit spíše první varianta, expert odhaduje tuto dobu pádu USD během jednoho roku až dvou let. „Pád je nevyhnutelný, investoři by to neměli podceňovat,“ říká pan Roach. Bude to mít negativní vliv na finanční aktiva Spojených států,“ vysvětluje Roach. „S tím, že dovážíme do USA dražší zboží ze zahraničí musíme očekávat vyšší míru inflace a negativní dopad tohoto fenoménu na úrokové sazby,“ dodává tento ekonom. Zároveň pan Roach se obává, že pád měny amerického dolaru (USD) by mohl vyvolat stagflační krizi, s níž se Amerika (USA) potýkala na konci sedmdesátých let minulého století. V této době totiž velmi prudce stouply ceny, zatímco ekonomický růst byl v útlumu. Podle ostatních odborníků a zejména pak podle finančních stratégů investičních bank by potencionálně na tomto stavu mohly v budoucnu výrazně profitovat asijské měny a předně pak japonský jen či čínský chuan.