Americký dolar v očekávání zasedání FOMC FED

Úterý 26. července

USD UP FX24

Směnná hodnota amerického dolaru se v průběhu evropského úterního rána dne 26.7.2022 pohybovala opět velmi blízko dosavadních rekordních hodnot a to s ohledem na několik desetiletí, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Tento trend nového vrcholu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) je dle analytiků z velké části způsoben očekáváním obchodníků a investorů finančního trhu na pokračující zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federal Reserve System (FED), kdy právě již zítra dne 27.7.2022 oznámí klíčový výbor centrální banky FOMC (Federal Open Market Committee) své rozhodnutí k sazbám.

Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního rána dne 26.července letošního roku 2022, zhruba v čase 7:26CET směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na stavu ve výši 106,40 USD bodů s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty. Tento dolarový index DXY tak porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn a jeho hodnota v ročním porovnání vzrostla o + 14,5 % za posledních 52 týdnů, z čehož nárůst o + 10,85 % bodové hodnoty představuje posílení od začátku letošního roku 2022, uvádějí analytiky devizového trhu na základě dat technické analýzy. V posledních třech týdnech tak směnná hodnota amerického dolaru (USD) dostihla směnnou hodnotu jednotné evropské měny euro (EUR) a dokonce tento měnový pár EUR/USD dosáhl krátce vzájemné čisté paritní hodnoty. Nicméně stále se tento tak zvaně globální měnový pár obchoduje v kurzovním pásmu blízko vzájemné parity a analytici očekávají, že po dalším zvýšení úrokových sazeb centrální bankou FED se EUR k paritnímu kurzu vůči USD opět silně přiblíží.

Momentálně se tak v uváděném dni a čase tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0224 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD. Aktuální denní rozpětí vzájemného směnného kurzu tohoto měnového páru se dle dat ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností doposud pohybovalo ve výši od 1,0217 do 1,0250 USD za EUR při čemž včerejší kurz uzavření denního trhu byl na hodnotě 1,022 USD za EUR a dnešní ranní při otevření trhu byl ve výši 1,0218 USD za EUR. Toto relativně velmi úzké dosavadní rozpětí pak dle analytiků vypovídá o stagnaci trhu právě z důvodu vyčkávání investorů na zítřejší rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve System a jejího klíčového výboru centrální banky, který má ve výlučné pravomoci rozhodování o úrokových sazbách a to Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), jehož zasedání jako tradičně dvoudenní začíná již dnes v úterý dne 26.7.2022.

Na základě těchto skutečností pak analytici a stratégové finančních trhů sdělují, že ceny futures ukazují na zvýšení sazby o 75 bazických bodů (bp) ze strany FOMC FED, což představuje nárůst sazby o + 0,75 % p.a. a to s predikcí milného odhadu pouze s 10% rizikem,  “Nemyslím si, že trh má velmi dobrý a sebevědomý pocit, že to bude jedno nebo druhé překvapení,” řekl Imre Speizer, analytik společnosti Westpac v Aucklandu a k téměř jistému zvýšení sazeb pak dodal :“Což stačí k udržení dolaru na místě.”. Podle vyjádření dalších analytiků finančních trhů současné postavení jednotné evropské měny euro (EUR) vůči světové komoditní měně amerického dolaru (USD) není negativně zatíženo jen rostoucí směnnou hodnotou USD na základě zvyšujících se úrokových sazeb ze strany centrální bankou USA FED a do nedávna relativní nečinností centrální banky eurozńy ECB (European Central Bank), ale zejména svým omezením evropské ekonomiky na základě energetické krize, kdy státy Evropy a zejména EU (Evropské unie) podcenili vlastní energetickou bezpečnost a dnes čelí důsledkům zpomalující ekonomiky a výraznému nárůstu inflace.