Americký dolar ve výhledu zvýšené inflace hledá své optimum

Čtvrtek 6. února

USD UP FX24

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů v současnosti očekávají dopady zavádění zpřísněné celní politiky Spojených států na stav ekonomiky USA a zejména pak na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD). Jen samotné vyhlášení prezidenta USA pana Donalda Trumpa cel vůči Kanadě, Mexiku a Číně vyvolalo silnější volatilitu hodnoty USD, kdy zprvu směnná hodnota posílila a následně po oznámení recipročního zavádění cel ze strany Číny směnná hodnota amerického dolaru (USD) poklesla. Nicméně díky této změně posílila hodnota jednotné evropské měny euro (EUR), která se tak vymanila z paritního pásma vůči USD.

Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 6.února letošního roku 2025, zhruba v čase 8:42 CET se tak směnná hodnota amerického dolaru (USD), měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 107,80 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,21 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Jednou z těchto světových měn, která pak zaujímá výrazný podíl v porovnávaném měnovém koši tohoto indexu DXY je i jednotná evropská měna euro. Tento globální měnový pár EUR/USD se tak v uváděném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,038 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,173 % kurzu vůči USD.

V posledních dnech mnoho politiků a bankéřů klíčových centrálních bank  světa nejen zaznamenalo nejistotu kolem  celních tarifů USA, ale také zdůraznilo potenciální dopad na inflaci. Například prezident chicagského Fedu pan Austan Goolsbee citoval řadu hrozeb dodavatelského řetězce, které zahrnují „velká cla a potenciál pro eskalaci obchodní války“. Ekonomové obecně vidí, že tyto celní tarify zaváděné v USA Trumpovou administrativou mají jednorázový dopad na ceny. V tomto případě však prezident Donald Trump vrhá dostatečně širokou síť na to, aby mohla vygenerovat základní inflaci, které se Fed obává, uvedli ekonomičtí zpravodajové v napojení na ekonomy a analytiky finančních trhů. Představitelé centrální banky USA, Federálního rezervního systému (FED) se velmi snaží nekomentovat fiskální politiku, ale rýsující se hrozba ze strany cel je k tomu nutí.

V posledních dnech mnoho bankéřů centrálních bank nejen zaznamenalo nejistotu kolem přání prezidenta Spojených států amerických pana Donalda Trumpa, uvalit rozsáhlá cla na produkty z Kanady, Mexika a Číny a možná i ze zemí Evropské unie, ale také zdůraznili potenciální dopad na inflaci. Jakýkoli náznak toho, že cla představují dlouhodobější tlak na ceny, by mohl centrální bankéře Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) přimět držet úrokové sazby vyšší déle než původně představitelé FEDu zamýšleli. Pokud v roce 2025 uvidíme růst inflace nebo zastavení pokroku, Fed bude v obtížné pozici, když se bude snažit zjistit, zda inflace pochází z přehřátí, nebo zda pochází z cel,” řekl  pan Goolsbee. “Toto rozlišení bude rozhodující pro rozhodnutí, kdy nebo dokonce zda by měl Fed jednat.”, dodal prezident chicagského FEDu.