Americký dolar vzrostl vůči euru i britské libře

Středa 23. září

USD FED pack FX24

Vzhledem k tomu, že evropské země v současnosti čelí druhé vlně pandemie koronaviru SARS-CoV 2, způsobující velmi závažné až v některých případech smrtelné onemocnění Covid-19 a hospodářství evropských zemí tak zvaně chřadne, tak investoři opět více důvěřují americkému dolaru (USD) a jednotná evropská měna euro (EUR) spolu s britskou librou (GBP) oslabila svůj směnný kurz vůči americkému dolaru (USD). Podle analytiků tak lze očekávat, že americký dolar (USD) v krátkodobém výhledu nadále bude posilovat svoji směnnou hodnotu.

Aktuálně v průběhu středečního evropského odpoledne 23.září 2020, zhruba v čase 14:36 CET se hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s košem šesti hlavních světových měn, pohybovala na hodnotě ve výši 94,1 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,12 % předchozí bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak pohyboval v uváděném dni a čase na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,169 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,154 % kurzu vůči EUR. Obchodování na devizovém trhu s britskou librou (GBP) a americkým dolarem v uváděném termínu obdobně jako euro zaznamenalo pokles směnné hodnoty britské libry o – 0,079 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu na hodnotě ve výši 1,272 USD za GBP s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,11 % kurzu vůči USD.

Podle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy lze předpokládat, že v následujícím období bude americký dolar respektivě jeho směnná hodnota pod vlivem blížících se prezidentských voleb v USA více náchylná k vyšší míře své volatility směného kurzu vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Sentiment eura pomalu oslaboval, protože investoři se stále více obávají narůstajícího počtu nakažených obyvatel Evropy infekcí koronaviru SARS-CoV-2 a to zejména v zemích, jako je Francie a Španělsko. Tento početně se zvyšující nárůst nakažených obyvatel, kam již nově v rámci 2.vlny pandemie patří i Česká republika, tak výrazně zvyšuje riziko zavedení nových opatření v boji proti nemoci Covid-19 s ekonomicky negativním důsledkem. Mnoho zemí eurozóny znovu zavedlo cestovní omezení a po relativně rychlém období letního období donutilo letecké společnosti opět omezit osobní dopravu.

Vyjma obav investorů z ekonomického dopadu pandemie koroanaviru rovněž s blížícím se koncem roku, kdy vyprší přechodové období pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska s Evropskou unií ohledně dohody o volném obchodě tak forexový obchodníci s britskou librou a zejména pak s eurem mají obavy, že Velká Británie a Evropská unie spolu navzájem nedohodnou tuto klíčovou dohodu o volném obchodu, což by způsobilo další ekonomické napětí a pravděpodobně další oslabení obou měn vůči americkému dolaru s daleko dynamičtějším tempem poklesu než je tomu nyní. “Někteří lidé sázejí na větší sílu dolaru vůči euru, což vypadá nadhodnoceně,” uvedl Masafumi Yamamoto, hlavní měnový stratég Mizuho Securities v Tokiu. “Situace v Evropě se úplně změnila, protože ekonomické oživení stagnuje a dochází k druhé vlně viru, ale obávám se také americké politiky.”, dodal tento odborník v narážce na rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ponechat až do roku 2023 úrokové sazby beze změny blízko nuly.