Bank of England také zvýšila úrokové sazby

Pátek 23. září

BOE W FB

Centrální bankéři Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na svém zasedání centrální banky Velké Británie Bank of England (BoE) dne 22.září letošního roku 2022, které se uskutečnilo jen den po zasedání amerických centrálních bankéřů, rovněž jako FOMC FED zvýšili úrokové sazby a to o 50 bazických bodů, čímž aktuální výše úrokových sazeb ve Spojeném království dosáhla na hodnotu ve výši 2,25 % ročně. Zároveň britská centrální banka BoE rozhodla o zahájení prodeje státních dluhopisů neb tak zvaně státní kasa Spojeného království se výrazně vyčerpala v rámci koronavirové pandemie.

Současná ekonomická situace Spojeného království tak dle analytiků čelí značným důsledkům z doby kovidové krize, která je doprovázena negativními hospodářskými vlivy po odchodu Velké Británie z Evropské Unie známé jako Brexit a nyní obdobně jako celá Evropa je Velká Británie vystavena ekonomickým ztrátám z důvodu energetické krize. Všechny tyto faktory pak odráží výrazný pokles směnné hodnoty britské libry (GBP) vůči ostatním hlavním světovám měnám a zejména pak vůči americkému dolaru. Aktuálně se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 23.9.2022, zhruba v čase 6:54 CET tato měna evropského ostrovního království britská libra (GBP) obchodovala na devizovém trhu vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,123 USD za EUR s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,222 % kurzu vůči USD. Britská libra oslabila i vůči již tak oslabené jednotné měně euro (EUR) a v uváděném dni a čase se tento měnový pár EUR/GBP obchodoval v kurzu 0,874 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,07 % kurzu vůči EUR. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy jednotná evropská měna eura stále zůstává pod paritní hodnotou vůči USD a globální  měnový pár se tak obchodoval na směnné hodnotě ve výši 0,982 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,132 % kurzu vůči USD.

Centrální banka předpokládá, že hrubý domácí produktu (HDP) Británie vykáže za třetí čtvrtletí pokles o 0,1 procenta. Stejným tempem se HDP podle údajů britského statistického úřadu snížil už ve druhém kvartálu. Britská ekonomika by tak podle prognózy centrální banky vstoupila do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Meziroční míra inflace v Británii se v červenci vyšplhala na 10,1 procenta, což je  maximum za posledních 40 let. V srpnu letošního roku 2022, ale meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil již na těsně jednocifernou hodnotu ve výši  9,9 procenta. Inflace tak tímto ukazatelem vykázala první pokles téměř za rok. Výbor centrální banky Spojeného království BoE uvedl, že „bude rázně reagovat, pokud to bude nutné“ a pokud budou cenové tlaky trvalejší. Zpřísňování tedy ještě zdaleka nemusí být u konce a může to připravit půdu pro větší navýšení a to ještě do konce tohoto roku 2022. Centrální banka snížila svou prognózu maximální inflace z více než 13 % na méně než 11 % a naznačila, že díky plánu energetické pomoci nové premiérky Liz Trussové lze odvrátit hlubokou recesi. Podrobnosti tohoto plánu, stejně jako snížení daní a dalších opatření, mají být zveřejněny již dnes a to v pátek 23.9.2022.

Tak zvaní tvůrci monetárních politik centrální banky Velké Británie BoE (Bank of England) nebo-li členové řídícího výboru banky na tomto čtvrtečním zasedání dne 22.9.2022 také jednomyslně podpořili plány na zahájení prodeje mamutích státních dluhopisů vytvořených od finanční krize před více než deseti lety. Aktivní prodeje, první uskutečněné světové významnou centrální bankou, budou zahájeny 3. října a budou se pohybu kolem 10 miliard liber za čtvrtletí. Toto oznámení pak výrazně oživilo dluhopisový trh a to zejména s britskými dluhopisy, kdy výnos 10-ti letých dluhopisů po tomto oznámení vyskočil o více než 10 bazických bodů na nejvyšší hodnotu od roku 2011 a obchodníci z velké části sázejí na to, že se příští rok přiblíží k výnosu 5 procent. Aktuální výše výnosu tohoto britského státního dluhopisu byla v průběhu evropského pátečního rána dne 23.9.2022, zhruba v čase 7:15 CET ve výši 1,972 % p.a. s dosavadním denním poklesem o – 0,011 % výnosu. V porovnání s americkými státnímu dluhopisy tak britský dluhopisový trh vykazuje téměř poloviční hodnoty výnosů, kdy například US 10-ti letý dluhopis se obchodoval s výnosem ve výši 3,719 % ročně. Na základě nejen tohoto pak centrální bankéři BoE podpořili tento mamutí prodej dluhopisů ve snaze dosáhnout, alespoň takových výnosů jako mají americké vládní dluhopisy.