Bitcoin si stále udržel hlavní postavení na trhu kryptoměn

Čtvrtek 15. září

BTC a ETH FX24

Virtuální měna Bitcoin (BTC) nazývaná také jako kryptoměna si i přes středeční modernizaci blockchainu měny Ethereum (ETH) udržela dominantní postavení na trhu. Podle odborníků na trh s těmito virtuálními měnami ona roky probíhající modernizace ethereum blockchainu již přinesla výrazné technologické změny s vyižitím tokenů, kdy se transakce stávají daleko efektivnější a zároveň je výrazně daleko méně energetičtěji náročnější těžba této měny oproti standardnímu Bitcoinu. Nicméně obliba a značné rozšíření měny Bitcoin včetně stále predikovanému výraznému posílení dělá z Bitcoinu prozatím nedostižného rivala.

Aktuálně se tak virtuální měna Bitcoin (BTC) na trhu digitálních měn Coinbase v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 15.září letošního roku 2022, zhruba v čase 7:32 CET vůči americkému dolaru (USD) obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 20.161,10 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,97 % kurzu vůči USD. Ekonomičtí zpravodajové pak pro porovnání uvádějí o něco silnější tempo růstu BTC než ETH, kdy v uváděném dni a čase virtuální měna ETH také posilovala vůči USD a to o něco slabším denním růstem o + 0,47 % kurzu při stavu 1.608,51 USD za ETH. V tomto ohledu pak odborníci říkají že lidé se mohou ohlédnout za tři až šest měsíců zpět a říci: “To byl inflexní bod a zlomový bod pro ethereum.” Nicméně Bitcoinová síť zažívá podobný typ snižování nabídky zhruba každé čtyři roky. Produkce bitcoinu v průběhu času exponenciálně klesá, a to díky něčemu, co se nazývá „halvening“ nebo „halving“, kdy se velikost ceny pro těžaře sníží na polovinu. Rozpůlení zabudoval do kódu bitcoinu jeho pseudonymní zakladatel Satoshi Nakamoto  jako způsob, jak odvrátit inflaci kryptoměny.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.