Bitcoin v současnosti klesl až o 10 procent

Úterý 21. září

BTC a others FX24

Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) jen během několika hodin v závěru pondělního dne 20.září letošního roku 2021 ztratila až o 10 % svoji směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD). Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky finančních trhů a zejména pak na odborníky pohybujících se na trhu kryptoměn tento aktuální pokles Bitcoinu (BTC) byl důsledkem celkového poklesu veškerých rizikových aktiv a zejména pak akcií jak na evropském tak americkém akciovém trhu, kde hlavní akciové indexy zaznamenaly denní pokles v rozmezí až okolo 3 %.

Aktuálně se tak kryptoměna se současnou nejvyšší kapitalizací virtuálních měn Bitcoin (BTC) v průběhu úterního evropského rána dne 21.září 2021, zhruba v čase 7:00 CET obchodoval na burze digitálních měn Coinbase na hodnotě ve výši 42.450,50 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 3,25 % kurzu vůči USD. Tento aktuální kurz je tak pokračováním poklesu směnné hodnoty, kdy tento měnový pár BTC/USD uzavřel včerejší obchodní den na stavu kurzu ve výši 43.876,25 USD za BTC. Značná část odborníků ještě do nedávna tvrdila, že BTC je nejužitečnější jako aktivum tak zvaného „bezpečného investičního přístavu“, ale tento příběh, jak je momentálně vidět se může velmi rychle změnit, protože si investoři již uvědomují, že cena BTC často klesá s širším poklesem rizikových aktiv. Letošní rally bitcoinu se tak téměř plně shodovalo s rizikovou rally akciového trhu a obdobně jako aktuální zářijový pokles akcií se rojevil pokles BTC, kdy je tato kryptoměna náchylná k prudkému poklesu.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.