Bitcoin ve střídavém trendu svého kurzu k USD

Středa 11. září

126

Kryptoměna Bitcoin (BTC) se posledních hodinách již pohybovala blízko hranice své směnné hodnoty vůči americkému dolaru (USD) okolo 10.000 USD za BTC. Tento pokles směnné hodnoty BTC podle analytiků způsobil momentálně o něco nižší zájem investorů uzavírat své obchody v kryptoměnách, po té co došlo k částečné stabilizaci standardního finančního trhu. Ovšem za nejzávažnější důvod nižšího zájmu o virtuální měnu Bitcoin bylo podle ekonomických zpravodajů zjištění ohledně softwarové chyby jedné ze společností jejichž program se používá při obchodování s touto virtuální měnou.

Vývojáři tak odhalili bezpečnostní díru v různých verzích bitcoinového softwaru Lightning Network, který by mohl způsobit, že uživatelé přijdou o své uložené Bitcoiny, pokud nebudou mít nainstalovanou aktualizaci tohoto softwarového programu. Chyba byla poprvé zveřejněna již 30. srpna letošního roku 2019 bitcoinovým vývojářem panem Rustym Russelem, avšak až v úterý odpoledne 10.9.2019 tuto chybu pan Olaoluwa Osuntokun, ze společnosti Lightning Labs potvrdil a zveřejnil. Nyní tedy není zcela jasné, kolik bitcoinů, a zda vůbec, bylo ztraceno nebo kolik uživatelů bylo tímto ovlivněno.

Na základě těchto skutečností směnný kurz virtuální měny Bitcoin (BTC) zamířil směrem dolů a to dokonce až těsně pod hranici vzájemného směnného kurzu 10.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 11.září 2019, zhruba v čase 8:43 CET se měnový pár BTC / USD obchodoval na trhu digitálních měn Coinbase na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 9,990.54 USD za BTC s dosavadním denním poklesem o – 0,85 % kurzu. Podle analytiků tento momentální pokles směnného kurzu BTC vytváří prostor pro potencionální spekulativní tvorbu zisku v případě opětovného posilování směnné hodnoty Bitcoinu vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.