Bitcoinoví těžaři zvažují zajištění stability příjmů
Úterý 12. záříTěžaři nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC), která vykazuje nejvyšší tržní kapitalizace ve srovnání s ostatními rozšířenými kryptoměnami, aktuáně velmi intenzivně zvažují možnosti svého zajištění, aby ochránili stabilitu svých příjmů a to vzhledem k prudké volatilitě trhu s virtuálními měnami a zejména pak s ohledem na kryptoměnu Bitcoin (BTC). Společnost GSR, coby přední firma v oblasti obchodování a tvorby trhu, nabízí zajišťovací produkty, které by těžařům zajistily předvídatelnější příjem. Nabízením těchto nástrojů si GSR klade za cíl učinit bitcoinovou síť v hodnotě 500 miliard amerických dolarů (USD) odolnější.
Aktuálně v průběhu úterního evropského dopoledne 12.září letošního roku 2023, zhruba v čase 9:16 CET se hodnota kryptoměny Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) pohybovala na trhu digitálních měn Coinbase ve vzájemném směnném kurzu ve výši 25.728,50 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 2,85 % vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD v standardním prostředí devizového trhu v rámci svého denního obchodního trendu posilovala. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla hodnota USD v uváděném dni a čase ve výši 104,71 USD bodů s dosavadním denním posíením o + 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Za této situace se pak tak zvaný globální měnoý pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní měny komoditních trhů, pohyboval ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 1,072 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,242 % kurzu vůči EUR.
Společnost GSR navrhuje použití swapových a opčních produktů, které těžařům pomohou zajistit ceny pro budoucí produkci. Pomocí swapů mohou těžaři prodat svou budoucí produkci za předem stanovenou cenu, což poskytuje určitou úroveň cenové ochrany. Výhodou swapů je, že protistrana bude pravděpodobně souhlasit se stálým růstem ceny. Riziko však spočívá v promeškání potenciálních zisků, pokud cena výrazně vzroste. Opce na druhou stranu umožňují těžařům koupit právo prodávat bitcoiny (BTC) za předem stanovenou cenu. Pokud skutečná cena překročí tuto úroveň, těžaři se mohou rozhodnout, že opci nevyužijí. Pokud však cena klesne pod cenu opce, mohou těžaři stále pokrýt své náklady. Zpráva společnosti GSR tvrdí, že hedgingový model byl úspěšně aplikován v průmyslu těžby ropy a zemního plynu, což je důvodem pro jeho přijetí při těžbě bitcoinů (BTC). Nestálá povaha trhu s kryptoměnami ztěžuje těžařům efektivně plánovat své rozpočty a investice. Neprodáváním svých vytěžených bitcoinů však těžaři riskují, že se vzdají okamžitých zisků a právě k optimalizaci jejich situace a následně pak i kryptotrhu s Bitcoiny (BTC).
Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.