Bitcoinvé burzy zahájily spolupráci s JP Morgan

Čtvrtek 21. května

BTC FB

Jedna z největších světových investičních bank a to americká JP Morgan (NYSE-JPM) nyní poprvé ve své dlouholeté historii nabízí své bankovní služby i na bitcoinových burzách, kdy jako klienti této banky JPM přicházejí účastníci zejména digitálního trhu Coinbase a Gemini Trust, uvádějí ekonomičtí zpravodajci redakce obchodního žurnálu WSJ. Aktuálně se tak právě na burze virtuálních měn Coinbase v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 21.5.2020, zhruba v čase 8:33 CET obchodovala kryptoměna Bitcoin (BTC) na hodnotě ve výši 9.506,29 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,24 % kurzu vůči USD.

Společnost Coinbase (COINB) jako burza virtuálních – digitálních měn byla založená již v roce 2012 a v současnosti je největší bitcoinovou burzou se sídlem  na území Spojených států amerických (USA) a jejím prostřednictvím se uzavírají obchody na více než 30-ti milionech účtů. Dalším bankou JPM akceptovaným trhem kryptoměn je burza Gemini Trust, která byla založena bratry Winklevossovými v roce 2014, avšak v porovnání s burzou COINB je poněkud menším hráčem. Ačkoli banka JP Morgan bude s těmito dvěma burzami kryptoměn provádět bankovní obchody a jednat, sama se nebude účastnit žádných kryptografických transakcí na vlastní účet a ponechá si své bankovní instrumenty jen v rovině obchodování na cizí účet tj. ve správě svých klientů. Nicméně celosvětově banky kryptoměny celé roky blokovaly a nepovolovaly otevírání účtů v těchto virtuálních měnám, takže v případě JPM jde o významný krok pro toto odvětví finančního trhu.

 

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

 

Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.