Britská libra jako měna rozvíjejících se trhů

Středa 8. července

GBP H FX24

Tradiční evropská měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jako ostrovní země v rámci Evropy, ale již nikoliv jako součást Evropské unie a to britská libra (GBP) se chová jako měna rozvíjejících se trhů v souvislosti s Brexitem a podmínkám její současné likvidity, tvrdí analytici Bank of America. Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 8.7.2020, zhruba v čase 6:11 CET se britská libra ve vztahu k americkému dolaru (USD) obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,2557 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,14 % kurzu vůči USD.

Tohoto vzájemného směnného kurzu mezi britskou librou (GBP) a americkým dolarem (USD), kdy britská libra vůči americkému dolaru posílila, bylo přesto dosaženo  na mezinárodním devizovém trhu, i když USD z globálního hlediska celkově posílil a jeho obchodní trend vykazoval známky tak zvaného býčího trhu. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn v uváděném dni a čase se jeho bodový stav nacházel ve výši 96,94 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Postavení směnné hodnoty britské libry (GBP) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) v uváděném dni a čase také vykazovalo obchodní trend posilování GBP vůči EUR a tento měnový pár EUR/GBP se na devizovém trhu vypořádával ve vzájemných forexových obchodech při směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,898 GBP za EUR s dosavadním denním posílením GBP o + 0,045 % kurzu vůči EUR.

 

Analytici banky Bank of America Merrill Lynch pan Kamal Sharma a paní Myria Kyriacou z londýnské pobočky této banky tento týden varovali, že odchod Spojeného království z Evropské unie trvale změní sentiment kolem tak zvaných dříve šterlinků, dnes britské libry (GBP). “Při použití statistik obratu pouze z tříletého průzkumu by člověk dospěl k závěru, že hloubka trhu GBP by měla poskytnout určité krytí proti kolísavým tržním pohybům,” uvedli. “To se nestalo a podle našeho názoru Brexit pravděpodobně trvale změní způsob pohledu investorů na libru.”, uvedli tito přední odborníci na FX trh z Bank of America. Autoři této analýzy a to spíše jako investorského upozornění připisovali změnu pozice měny GBP rozpadu podmínek likvidity od referenda o Brexitu. Do konce letošního roku 2020 by se tak podmínky obchodování s GBP měly nadále zhoršovat, spekulují analytici z Bank of America, přičemž rizika likvidity zůstávají vysoká, jakmile se objeví přechodné období Brexitu - naplánované na 31. prosince letošního roku 2020, doplňují experti z Bank of America.

 

Z tohoto důvodu pak tito analytici banky Bank of America Merrill Lynch pan Kamal Sharma a paní Myria Kyriacou z londýnské pobočky této banky poznamenali, že analýza investorů tzv. šterlinků  (GBP) nemůže být provedena v rámci tradičních měn skupiny označované jako G-10. Podmínky likvidity místo toho tlačily libru na cenovou akci těsněji spojenou s měnami rozvíjejících se trhů (EM). “Vyžaduje se více přizpůsobený pohled na libru a ten, který by zaujal rozvíjející se trhy (EM), zejména proto, že dynamika vnitřního a vnějšího dluhu ve Velké Británii se proměňuje ve srovnání s některými z rozvinutějších zemí EM,” uvedli autoři poznámky. Zároveň dodali, že proti britské libře se vytvářely tzv. protivíry, což je vedlo k domněnce, že „tradiční oceňovací metriky ohromně nadhodnocují míru podhodnocení GBP“.

 

Podle této zprávy analytiků z Bank of America tak  zůstalo zkreslení pro slabší libru vůči euru, japonskému jenu a švýcarskému franku. David Bloom, globální vedoucí výzkumu FX v HSBC, následně v rozhovoru pro „Squawk Box Europe“ společnosti CNBC a to již v březnu letošního roku 2020 porovnal britskou libru s měnami spojenými s rizikem, jako je norská koruna a australský dolar a přirovnal ekonomiku Velké Británie k středně velké, otevřené ekonomice která se prudce otáčí, což je typické pro EM. Tímto de facto již v předstihu predikoval to, co o několik měsíců později uvádějí analytici Bank of America Merrill Lynch pan Kamal Sharma a paní Myria Kyriacou z londýnské pobočky této banky.