Britská libra stále pokračuje ve svém poklesu

Pátek 1. července

GBP H FX24

Domácí měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jako jedna z nejstarších tradičních evropských měn britská libra (GBP) pokračuje v poklesu své směnné hodnoty a podle analytiků finanční skupiny Goldman Sachs jen od poloviny března došlo k znehodnocení této měny o více jak pět procent. Britská libra (GBP) podle dat technické analýzy vůči americkému dolaru (USD) od začátku letošního roku 2022 vykázala celkový pokles o více než 9 procent.

Aktuálně se tak tento měnový pár GBP/USD v průběhu pátečního evropského rána dne 1.července letošního roku 2022, zhruba v čase 6:26 CET obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,2112 USD za GBP s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,51 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy globální měnový pár EUR/USD se pohyboval ve výši kurzu 1,045 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,334 % kurzu vůči USD a hodnota USD tak globálně posilovala, podle vyjádření hodnot dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla naměřena denní hodnota USD o + 0,27 % bodové hodnoty vyšší při stavu 104,97 USD bodů dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn a to včetně GBP a EUR.

Samotný měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a britské libry (GBP) se v uváděný den 1.7.2022, zhruba v čase 6:33 CET obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,8622 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,17 % kurzu vůči EUR. Tento aktuální kurz tak odráží závažnost propadu britské libry neboť dlouhodoběji oslabující měna EUR a to zejména vůči USD je stále v silnější pozici vůči GBP. Zastavit současný trend propadu GBP pod tlakem inflačního nárůstu se snaží centrální banka Spojeného království BoE (Bank of England) zvyšováním úrokových sazeb. Na svém nedávném zasedání tak již po páté centrální banka Spojeného království zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů (0,25 % p,a.) na současnou výši základní úrokové sazby 1,25 procent ročně.

Centrální banka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Bank of England (BoE) zatím postupuje opatrně, uvedla, že je ochotna jednat „silněji“, pokud se inflace, která se v současnosti pohybuje na úrovni 9 %,  kdy Výbor pro měnovou politiku BoE předpokládá, že v říjnu letošního roku 2022 již překročí 11 % hranici a navíc bude trvalejší. Analytici očekávají, že to bude znamenat zvýšení o 50 bazických bodů na příštích pár zasedáních, pokud se tento inflační výhled dostaví, další jednání BoE je naplánováno na 4.srpna letošního roku 2022. Analytici Goldman Sachs argumentovali, že opatrnější přístup BoE ke zkrocení inflace s cílem zmírnit dopad jejího růstu je pro měnu GBP „negativní, což odpovídá 5% znehodnocení libry od poloviny března“. Goldman jako takový nadále vidí další podprůměrný výkon libry, zejména když se Evropská centrální banka (ECB) snaží zajistit úvěrové zajištění a rychlejší vlastní utahování měnové politiky.