Britská libra v očekávání hlasování o brexitu bez dohody

Středa 13. března

London City

Britskou libru (GBP) zasáhla volatilita způsobená druhým zamítnutím klíčové dohody premiérky May na včerejším dne 12.3.2019 večerním zasedání dolní komory Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Britská měna tak v úterý dne 12.3.2019 zažívala volatilní den, který byl poznamenán 2 % zhoupnutím mezi maximem a minimem směnného kurzu britské libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD). Britská libra se dne 12.3.2019 průměrně obchodovala za 1,3089 USD za GBP. tedy níže než v pondělí 11.3.2019, kdy byl kurz 1,3149 USD za GBP.

V úterý dne 12.března 2019 tak došlo k prvnímu ze série hlasování o Brexitu tento týden. Britský parlament neodsouhlasil dohodu o Brexitu navrženou Theresou May, a to již podruhé – poprvé k tomu došlo dříve v lednu. Proti hlasovalo celkem 149 poslanců. Reakce britské libry ovšem na to byla omezená vzhledem k tomu, že obchodníci výsledek již očekávali. Úterní odmítnutí přišlo poté, co britská premiérka obdržela ujištění od prezidenta Evropské komise Jeana-Claude Junckera ohledně situace na hranicích se Severním Irskem. Toto téma je v centru problémů, které Brexit sužují. Junckerovy garance nicméně nebyly dost na to, aby dosáhly odsouhlasení dohody.

 

Dříve generální prokurátor Geoffrey Cox řekl, že změny v Mayině plánech snížily sice riziko, že by Británie zůstala na neurčitou dobu uvězněna v celní unii Evropské unie, ale neodstranily právní rizika.Zákonodárci budou dále ve středu dne 13.3.2019 hlasovat, zda chtějí tzv. Brexit bez dohody, a poté případně ve čtvrtek dne 14.3.2019 hlasovat o prodloužení termínu odchodu z 29.března 2019 na pozdější dobu, avšak tak, aby odchod byl do termínu řádných voleb nových poslanců do Evropského parlamentu (EP), které proběhnou v zemích EU od 23.5. do 26.5.2019. Pokud by odchod nebyl do této doby musela by se Velká Británie zcela paradoxně těchto voleb účastnit s čímž administrativa Down street ten ani moc nepočítá a v zemi vyjma obav z realizace Brexitu by zavládl chaos a výsledky voleb by pak mohli zpochybnit legitimitu celého procesu hlasování do EP.

 

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 13.3.2019 v očekávání výsledku hlasování v britském parlamentu a to zhruba v čase 6:41 CET se měnový pár GBP/USD na Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,3092 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,15 % kurzu vůči USD.  Oproti euru byla britská libra během úterý dne 12.3.2019 ještě sice slabá, avšak během středečního rána dne 13.3.2019 společná evropská měna počala oproti britské měně ztrácet a to o - 0,17 % kurzu při hodnotě ve výši  na 0,8616 GBP za EUR.  Dřívější data ukázala růst britského hrubého domácího produktu o více než očekávaných 0,5 %. Průmyslová produkce a výrobní produkce za stejný měsíc také předčily očekávání. Na základě těchto faktů analytici předpokládají, že i v případě dalšího neúspěšného hlasování k výraznému propadu britské libry by dojít nemělo. Finanční stratégové za výrazný pokles považují pokles pod hranici vzájemného směnného kurzu měnového páru GBP/USD ve výši 1,20 USD za GBP.