Cena drahých kovů vzrostla a zejména zlata

Čtvrtek 15. dubna

gold-investment FXG

Spotová cena zlata (XAU) udávaná v amerických dolarech (USD) za trojskou unci v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 15.dubna 2021 vzrostla a navázala tak na svůj růst ceny z předchozího středečního dne 14.4.2021. Investoři drahých kovů a zejména pak do investičního zlata měli tak možnost zaznamenat pomyslnou renesanci svých vynaložených investičních prostředků do nákupu komodity zlata. Podle ekonomických zpravodajů jedním z hlavních faktorů tohoto posílení ceny zlata je oslabení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu.

V průběhu čtvrtečního evropského rána dne 15.dubna 2021 se směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala zhruba v čase 8:37 CET na výši bodového stavu na hodnotě 91,66 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodového stavu. V ročním porovnání pak směnná hodnota USD dle tohoto indexu DXY zaznamenala celkový pokles o – 7,33 % bodů za posledních 52 týdnů. Hodnota USD dle tohoto indexu tak byla naposledy ve výši více jak 100 USD bodů naposledy zhruba před necelým rokem a to 24.dubna 2020, kdy tento dolarový index DXY udával směnnou hodnotu USD ve výši 100,87 USD bodů.

Na tuto situaci, co se týče aktuálního postavení amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu zareagovali investoři komoditního trhu ve vztahu k finančnímu nástroji v podobě investičního zlata zvýšeným zájmem o tuto komoditu. Podle dostupných zpráv ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností tento zvýšené zájem projevovali předně investoři z tak zvaně mimo dolarové zóny Asie a to zejména investoři z Číny a Indie. Aktuálně se tak cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) dne 15.4.2021, zhruba v čase 8:30 CET pohybovala ve výši 1.743,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,43 % své předchozí ceny.

Stávající výše investičního zlata dle technické analýzy provedené předními světovými analytiky makléřských společností odpovídá tomu, že cena zlata v ročním srovnání se blíží své cenové vyrovnanosti předchozích cen, avšak stále vykazuje roční ztrátu ve výši -0,28 % své ceny za posledních 52.týdnů. Tato ztráta ovšem v porovnání ceny od začátku letošního roku 2021 je již strmější a to ve výši – 8,74 % ceny v porovnání s cenou k 31.12.2020 do dnešní aktuální hodnoty. Nicméně podle finančních stratégů investičních společností by si investiční zlato mělo udržet svoji podporovanou technickou cenu okolo 1.750 USD za trojskou unci právě na základě klesajících výnosů z USD a pouze prozatím nevýrazného množství nově utvořených pracovních míst v USA, sděluje například pan Bob Haberkorn, senior stratég RJO Futures a dále uvádí, že zlato i nadále zůstává klíčovým investičním nástrojem komoditního trhu.