Cena ropy prozatím nereaguje na hrozbu snížení nabídky

Středa 17. května

Oil barel 2 FX24

Současná cena ropy na světovém komoditním trhu, dle analytiků makléřských společností, ale i podle samotné energetické agentury IEA (International Energy Agency) ignoruje hrozící nedostatek nabídky ropy na komoditním trhu a to zejména s ohledem na snížení těžby surové ropy zemí OPEC a OPEC+ spolu se zavedením zákazu dovozu ruské ropy do zemí Evropské unie a USA. Týdny klesajících cen ropy kvůli obavám z možné ekonomické globální recese se tak nyní střetávají s výhledem na omezenou nabídku a následně silnou poptávku v tomto roce, uvedla v úterý dne 16.5.2023 agentura IEA.

Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 17.května letošního roku 2023, zhruba v čase 6:22 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na hodnotě ve výši 70,93 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,10 % své ceny. Tato stávající cena tak dle dat technické analýzy představuje cenový propad o – 11,72 % od začátku letošního roku 2023 a v ročním porovnání pak ropa WTI zaznamenala pokles o – 19,6 % své ceny za posledních 52 týdnů. "Ceny byly stlačeny dolů utlumenou průmyslovou aktivitou a vyššími úrokovými sazbami, což dohromady vedlo k tomu, že scénáře recese nabývají na síle," uvedla mezinárodní energetická agentura IEA (International Energy Agency) se sídlem v Paříži ve své měsíční zprávě o ropě.

Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala na hodnotě ve výši 74,97 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,08 % své ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje v ročním porovnání zhruba stejně velkou cenovou ztrátu jako ropa WTI a to ve výši – 19,02 % své předchozí ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy Brent jen od začátku letošního roku 2023 tj. za necelých 5 měsíců zaznamenal pokles o – 11,07 % své ceny. Těchto současných cen ropy bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval bodový stav ve výši 102,6 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnová pár EUR/USD v uváděném dni a čase byl na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,086 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,03 % kurzu vůči USD.

"Současný pesimismus trhu je však v ostrém kontrastu s přísnějšími tržními bilancemi, které očekáváme ve druhé polovině roku, kdy se očekává, že poptávka zastíní nabídku o téměř 2 miliony barelů denně“, uvedla energetická agentura IEA, která tak zvýšila svou předpověď globální poptávky po ropě o 200 000 barelů denně na 102 milionů barelů denně, přičemž konstatovala, že oživení Číny po zrušení omezení COVID-19 překonalo očekávání a poptávka v březnu letošního roku 2023 dosáhla rekordních 16 milionů barelů denně. Největší světový dovozce ropy a to právě Čína se má v roce 2023 na celosvětovém růstu poptávky podílet téměř 60 %, čímž vyrovná spolu s Indií a Blízkým východem stagnující poptávku ve vyspělých zemích. Ruský vývoz ropy v dubnu vzrostl na 8,3 milionu barelů denně, což je nejvíce od invaze Moskvy na Ukrajinu, přičemž tržby z obchodu meziměsíčně vzrostly o 1,7 miliardy dolarů na 15 miliard dolarů, uvádí IEA.