Cena ropy zaznamenala jen malé zisky

Úterý 27. října

Oil and USD FX24

V začátku úterního ranního obchodování s ropou na komoditním trhu dne 27.října 2020 vykazovala cena ropy a to jak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) tak i severomořská ropa Brent pouze nepatrný denní cenový nárůst. Sentiment investorů podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností zůstal i nadále spíše negativní a zároveň i jejich současný zájem o výraznější spekulativní nákup komodity ropy tak zůstal z části utlumený. V současnosti se tak ceny ropy pohybuje na základě neustále se měnícího převisu nabídky nad poptávkou nebo lehkého převisu poptávky nad nabídkou.

Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního dopoledne 27.října 2020, zhruba v čase 8:41 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v hodnotě 38,73 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,49 % své ceny. Nicméně od začátku letošního roku 2020 cena ropy WTI vykazuje podle analytiků na základě technické analýzy pokles ve výši – 31,57 % předchozí ceny k 31.12.2019. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v ceně 40,72 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,64 % své předchozí cenové hodnoty. Ovšem i ropa Brent zaznamenala cenový pokles od začátku letošního roku a to ve výši – 33,53 % předchozí ceny v konci loňského roku 2019.

Cena ropy WTI se tak v posledním týdnu vrátila pod cenovou hranici 40 USD za barel, čímž dle ekonomů nepodporuje jak v zemích západní Evropy tak zejména ve Spojených státech amerických inflační cíl stanovený centrálními bankami na hodnotu 2 % p.a.s tím, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED) prohlásila, že přiměřené  překročení dvou procent bodů inflace ponechá bez zásahu. Právě klesající ceny ropy a tím pádem i pohonných hmot a ostatní spotřeba, která se nižší cenou surové ropy zlevňuje nevytváří ekonomicky vhodné prostředí pro udržení stávajícího stavu ekonomiky, která pak globálně míří do recese. Spolu s tím je pak primárně spojen fakt více jak půl ročního globálního výskytu pandemie SARS-CoV-2 a ekonomické důsledky opatření v boji proti virové nákaze.

Vlna infekcí koronaviry, která se šíří prakticky po celém světě a zejména pak po Spojených státech, Rusku, Francii a mnoha dalších zemích Evropy včetně aktuálně nejhůře postiženou Českou republikou, podkopala globální ekonomický výhled a rekordní počet nových případů nutil některé země, aby zavedly nová omezení, z nichž některá mají značný vliv na výši poptávky po ropě. Nicméně většina analytiků usuzuje, že pokles poptávky ropy je již na dně a nyní při výhledu možného uvolňování opatření je předpoklad zvýšené poptávky po ropě. “Myslíme si, že od tohoto okamžiku bude poptávka opravdu růst.” K tomu patří také omezení COVID-19, “uvedl analytik komodit Commonwealth Bank of Australia (CBA) Vivek Dhar. CBA očekává, že americká ropa WTI bude ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku 2020  v průměru lehce nad 38 USD za barel a severomořská ropa Brent v průměru okolo 41 USD za barel.