Cena zlata dosáhla šestiletého maxima

Úterý 27. srpna

Gold a FED FX24

Zájem investorů o obchodování se zlatem se výrazně zvýšil po opětovném vyostření obchodní války mezi USA a Činou. Cena zlata tak v průběhu včerejšího evropského poledne v pondělí 26.srpna 2018 dosáhla na cenu ve výši 1.573,30 USD za trojskou unci. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 27.8.2019 se investiční zlato obchodovalo zhruba v čase 8:39 CET na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.5443,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,39 % své ceny. Pokles ceny oproti předchozímu dni byl dle analytiků způsoben výběrem zisku investorů.

Nicméně stále cena zlata je relativně bezpečně vzdálená své podporované spodní hranici ceny na hodnotě ve výši 1.500 USD za trojskou unci a cena zlata tak svoji současnou hodnotou překonala svoji maximální cenu za posledních šest let, uvádějí finanční stratégové investičních bank. K výraznému nárůstu ceny zlata podle analytiků došlo po té co se zvýšilo napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou, a kdy došlo k zavedení dalších poplatků a cel na dovoz čínského zboží a služeb. Na tyto skutečnosti pak zareagoval zejména akciový trh, kdy došlo ke globálnímu poklesu akcií a následně k zvýšené volatilitě amerického akciového trhu. V současnosti již došlo k částečné stabilizaci cen akcií na US akciovém trhu, kdy obchodního dne 26.8.2019 trh již zaznamenal průměrný nárůst denní bodové hodnoty jednotlivých akciových indexů US trhu okolo jednoho procenta bodů.

 

Zlato je obecně považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. „Zlato již v pátek 23.srpna 2019 těžilo ze záplavy tweetů amerického prezidenta(Donalda Trumpa,”, sdělil agentuře Reuters analytik Stephen Innes ze společnosti VM Markets. Čínský Peking v pátek oznámil dodatečná cla 5 a 10 procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do Číny dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (což zhruba odpovídá 1,7 bilionu CZK). Prezident Trump následně oznámil další zvýšení cel na čínské zboží od října. Také vyzval americké firmy, aby začaly hledat alternativy k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. V jednom z mnoha tweetů si Trump stěžoval také na krádeže duševního vlastnictví ze strany Číny a uvedl, že při obchodech s Pekingem USA ročně přicházejí o stovky miliard amerických dolarů (USD).

 

Stávající hodnota USD vůči ostatním světovým měnám podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index). Který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn v posledních dnech vykazovala růst této směnné hodnoty USD. Vliv růstu této hodnoty USD má i vliv na cenu zlata a obě veličiny se pak k sobě po většinou chovají inverzně. Ovšem podle analytiků tato situace pod vlivem geopolitického a globálně ekonomického napětí tak mimořádně nenastala a obě veličiny zaznamenaly v posledních dnech nárůst svých hodnot a cen. Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne 27.8.2019, zhruba v čase 9:47 CET byla hodnota tohoto dolarového indexu DXY na hodnotě ve výši 97,89 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,20 % bodové hodnoty.

 

Prezident USA pan Donald Trump v neděli 25.srpna 2019 na summitu G7 ve francouzském Biarritzu vyjádřil pochybnosti v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Podle pozdějšího prohlášení Bílého domu tak chtěl vyjádřit politování, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. V pondělí proto výrazně oslabily čínské akcie a čínský jüan sestoupil vůči amerického dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let.  Vyjma zlata také posílily svoji cenu ostatní drahé kovy.  Například stříbro přidává rovněž více než jedno procenta a pohybuje se kolem 17,70 USD za troyskou unci, mírnější zisky oak  má i platina a palladium. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank tak lze očekávat pokračující růst cen zlata na komoditním trhu v turbulentních fázích vývoje růstu ceny se střídavou volatilitou.