Cena zlata odráží pokles finančního systému

Pátek 29. května

gold-investment FXG

Vývoj ceny zlata v krátkodobé historii dle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank vypovídá o tom, že růst jeho ceny od roku 2018 zrychluje po té, co dochází k poklesu tradičních finančních trhů a celého systému globální ekonomiky. Zájem investorů je dle hodnocení těchto odborníků ovšem v posledních dnech spíše na úrovni středního proudu a zvýšený zájem o zlato jako bezpečné investice prostřednictvím této komodity tak teprve očekávají v průběhu podzimních měsíců letošního roku 2020 v tak zvané druhé vlně, kdy bude zcela zřejmý propad světové ekonomiky.

Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 29.května 2020, zhruba v čase 7:05 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) v obchodním trendu býčího trhu s dosavadním denním nárůstem o + 0,324 % své ceny na hodnotě ve výši 1.733,90 USD za trojskou unci. Této ceny bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar (USD) na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu byl v pokračujícím poklesu své směnné hodnoty a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn vykazovala indexová hodnota údaj ve výši 98,29 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,1 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu. Cena zlata tak dle známého inverzního pravidla zaznamenala zvýšený zájem investorů z mimo dolarové oblasti a taka kupní poptávka udržela tendenci obchodní trendu býčího trhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytické zdroje.

 

Pokud jde o zlato jako osu investice, jednoduše to znamená změřit ostatní finanční aktiva proti zlatu, aby bylo možné posoudit zdraví aktiv v globálním systému, míní analytici investičních bank. Přestože mají centrální banky od konce března leošního roku 2020 určitý úspěch při refinancování finančních trhů, přetrvávají těžké výzvy kvůli depresivním ekonomikám a budoucím výnosům. Kořenovými problémy jsou rekordní celkové dluhy a vysoké ceny aktiv. Úsilí centrálních bank o udržení cen aktiv na vrcholu svých výnosů vede k nebývalému množství tisku peněz. Tento trend pak představuje skrytou a nevyhlášenou devalvaci měn a zejména pak jednotné evropské měny euro (EUR) spolu s americkým dolarem (USD), Lze si tak  představit, že ceny aktiv mohou být udržovány na vysokých úrovních déle, ale nakonec na úkor celkového znehodnocení měn s růstem až nebezpečně vysoké míry inflace.

 

Zlato, které je po většinou fyzickým aktivem a není založeno na víře k dané geopolitické orientaci a ba ani k úvěru, bylo vždy v historii nejlepším uchovavatelem trvalých finančních hodnot a může být jediným nezávislým kvalifikátorem, který bude porovnávat aktuální vývoj s měnami, dluhopisy a akciemi. Pravdou je, že akcie a dluhopisy mají za posledních 12 let příznivé podmínky, aby dosáhly špičkových cen, avšak v poslední době velmi silně jen jako virtuální finanční nástroj a to včetně tak zvaně virtuálních úvěrů. Virtuální část úvěrového cyklu začala kvantitativním uvolňováním a dostupnějším úvěrem a následně sofistikovaně propracované deriváty také pomohly při zvyšování poptávky, takže ceny některých aktiv se stala již nadměrnými, uvádějí světoví ekonomové v napojení na analytiky investičních bank a makléřských společností. Z výše uvedeného pak dle názoru ekonomických zpravodajů v napojení na tyto odborníky vyplývá, že proces velké celosvětové hospodářské krize je nevyhnutelný a současná situace ohledně pandemie koronoviru tento trend pouze jen urychlila. V případě naplnění této predikce lze očekávat vývoj ceny zlata velmi blízko k hranici 2.000 USD za trojskou unci s pokračujícím vývojem růstu ceny i v příštím roce 2021.