Cena zlata před zasedáním ECB poklesla

Čtvrtek 12. září

GOLD 01.08.16

Vývoj ceny zlata se sice momentálně stále udržuje nad hranicí 1.500 USD za trojskou unci a to po výraznějším poklesu pod tuto cenovou hranici v začátku tohoto 37.týdne letošního roku 2019, avšak k celkovému poklesu ceny zlata v porovnání s minulým týdnem přesto došlo, uvádějí analytici makléřských společností. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 12.září 2019, zhruba v čase 8:47 CET se cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala na hodnotě ve výši 1.504.40 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,798 % své ceny.

Cenový vývoj investičního zlata na komoditním trhu tak v posledních dnech dle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank odpovídá investorskému sentimentu, kdy jejich investice ze zlatých pozic byly staženy po té, co akciový trh počal vykazovat pozitivní výnosy. Nicméně podle těchto odborníků se jedná o velmi krátkodobý jev a to zejména v souvislosti s očekáváním rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) jednak ohledně snížení stávající úrokové sazby a to jetě na více negativní a zejména pak v souvislosti s očekáváním představení nové strategie monetární politiky ECB včetně stimulů pro ekonomiku zemí eurozóny. V této souvislosti se očekává „obrovské“ kvantitativní uvolňování a to ještě ve větším rozsahu než bylo to předcházející, které postupně v loňském roce 2018 bylo oficiálně ukončeno, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

 

Na  tomto zasedání Evropské centrální banky (ECB) bude pečlivě sledováno, jaká opatření by byla centrální banka eurozóny ochotna přijmout na podporu utlumené ekonomiky v souvislosti s obavami Brexitu. Podle posledního vyjádření dosavadního šéfa ECB pana Mario Draghio je podle analytiků vysoce pravděpodobné, že k snížení úrokových sazeb v eurozóně na tomto zasedání již dojde. Zároveň toto zasedání je jedno z posledních pana Draghio jako prezidenta ECB neb po osmi letech výkonu této funkce ho od 1.listopadu 2019 nahradí již schválená nová šéfka ECB paní Christine Lagárdová, která do teď působila jako šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF). Očekává se, že americký Federální rezervní systém jako centrální banka USA učiní totéž příští týden a na svém řádném dvoudenním zasedání ve dnech 17. a 18.září 2019 ve Washingtonu, DC také úrokové sazby sníží.

 

Tyto kroky a změny v monetární politice dvou významných centrálních bank jenž ovlivňují do značné míry pohyby na mezinárodním devizovém trhu pak podle finančních stratégů investičních bank a odborníků na komoditní trh se zlatem způsobí zvýšený zájem o „bezpečnou“ investici do zásob v podobě investičního zlata.  „Zdá se, že zatím neexistují žádné konkrétní plány z ECB a investoři tedy čekají a někteří z nich již začínají profitovat. Proto nevidíme ceny zlata klesat mnohem dále, “ uvedl generální ředitel prodejce GoldSilver Central v Singapuru pan Brian Lan. Cena zlata tak jen od začátku letošního roku 2019 zvýšila svoji hodnotu o + 14,73 % ceny a v ročním porovnání se pak zvýšila o + 21,08 % své ceny za posledních 52 týdnů. Odhady vývoje ceny zlata tak dle dostupných údajů ekonomických analytiků aktuálně udávají možnou cenu až 2.000 USD za trojskou unci dosažitelnou v příštích dvou letech.