Cena zlata stoupla po propadu cen akcií

Pátek 12. října

Gold and NYSE (2)

Ceny zlata ve čtvrtek 11.října 2018 stouply na nejvyšší hodnotu za poslední dva měsíce letošního roku 2018. Po výrazném poklesu cen akcií na globálním akciovém trhu a zejména po propadu cen amerických akcií, který se projevil takřka v globálním rozměru a akciové indexy udávají již několikadenní pokles své bodové hodnoty, začalo jako bezpečné aktivum přitahovat investory právě investiční zlato. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 12.10.2018, zhruba v čase 7:12 CET se zlato na komoditním trhu obchodovalo na hodnotě 1.223,50 USD za trojskou unci a to již v momentálním poklesu o – 0,33 % své dosavadní denní ceny.

Americký dolar (USD), klíčový faktor ve vývoji cen zlata, silněji oslabil proti svým rivalům. Nicméně další bezpečné aktivum, americké vládní dluhopisy, zažily vzestup poptávky a zastavil se tak nárůst ve výnosech. Prosincové futures zlata tak během čtvrtka 11.10.2018 skočily o 34,20 USD na trojské unci (o +2,9 % ceny) výše až  na hodnotu 1 227,60 USD za unci což je nejvýše od 1. srpna 2018. Tento obchodní trend pak následovalo i prosincové stříbro, které  stouplo o 28 centů na trojské unci (skoro io + 2 % své ceny) na 14,606 USD za trojskou unci.

Navzdory velikosti čtvrtečního skoku zlata uvedl Michael Armbruster, partner v Altavest, že tím není překvapen, "vezme-li v potaz, co se děje s akciemi a dluhopisy." "Zlato je přirozeným útočištěm pro investory v časech nejistoty," řekl. "Dokážu si představit, že by během roku mohlo stoupnout i nad 1 300 USD." Jelikož drahé kovy nenesou výnos, jako komodita jsou zranitelné při zvyšování úrokových sazeb. V tomto prostředí také většinou stoupá americký dolar, což nadále snižuje přitažlivost aktiv oceňovaných v americkém dolaru pro držitele ostatních měn. Ale akciové trhy jsou také zranitelné vůči výnosům z dluhopisů a byla to právě síla akcií, která většinu tohoto roku držela zlato zkrátka, uvádějí analytici a finanční stratégové makléřských společností.

"Nyní, po masivním propadu akcií a v období středně velké ekonomické nejistoty, je růst zlata opodstatněný, vzhledem k tomu, že Dow Jones Industrial Average zaznamenal 24hodinový pokles o 1 300 bodů," uvedli analytici ze Zaner Precious MEtals. Index DXY klesl o téměř půl procenta, ačkoli za rok zůstává o 3% výše. Zlato oproti tomu od začátku roku zažívá pokles již o 6% a v porovnání s dluhopisovým trhem pak výnos 10-ti letého amerického dluhopisu se snížil o 7 bazických bodů na 3,14 8% p.a.. Hodnota amerického dolaru (USD) aktuálně během evropského pátečního rána dne 12.10.2018 zůstává v trendu mírného poklesu své směnné hodnoty.

Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s šesticí dalších hlavních světových měn dne 12.10.2018, zhruba v čase 7:22 CET udává svoji hodnotu ve výši 94,98 USD bodů s denním poklesem o – 0,03 % své předchozí bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se v tomto dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu již nad hranicí kurzu  ve výši 1,16 USD za EUR o to o + 0,10 % posílení kurzu EUR vůči USD na hodnotě 1,1605 USD za EUR. Analytici finančního trhu, ovšem soudí, že tento trend poklesu USD je krátkodobý a v okamžiku, kdy se přiblíží reálné datum zasedání FOMC FED, který má v prosinci 2018 opět zvýšit úrokové sazby v USA, směnná hodnota USD bude opět výrazněji posilovat a cena zlata oslabí.