Cena zlata vzrostla – obchodní dohoda USA a Číny zatím v nedohlednu

Středa 20. listopadu

gold NP FX24

Dosavadní průběh obchodování se zlatem na komoditním trhu během evropského středečního rána dne 20.11.2019 zaznamenal cenový růst tohoto drahého kovu, co prezident Trump řekl v úterý 19.11.2019, že pokud nebude dosaženo uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou a tím pádem nedojde k faktickému ukončení této obchodní války budou cla na čínský dovoz do Spojených států zvýšena. Cena zlata tak dne 20.11.2019, zhruba v čase 6:53 CET na komoditním trhu COMEX vzrostla o + 0,1492 % své ceny na hodnotu ve výši 1.476,50 USD za trojskou unci.

Stávající vývoj ceny zlata na globálním komoditním trhu je podle analytiků makléřských společností v současnosti odrazem opětovných obav investorů z událostí v různých regionech světa spolu s obavou vznikající celosvětové ekonomické recese. Podle těchto odborníků za částečný růst ceny zlata tak mohou i stávající nepokoje v Hong Kongu, které si vyžádaly již několik lidských obětí. Dalším a daleko silnějším faktorem motivující růst ceny zlata je pak nedávné varování ratingové agentury Moody´s, která odhaduje, že příští ekonomická recese bude mít značnější negativní dopady než předchozí finanční krize jejíž začátek se datuje rokem 2008 a zejména pak pro ekonomiku evropských států. Podle této zprávy agentury Moody´s bude většina evropských zemí včetně zemí eurozóny napadena tak zvanou epidemií neschopnosti splácet své dluhy.

 

Agentura tak upozornila, že v současné době je v Evropě dvojnásobné množství společností s ratingem B3- než před pouhými třemi lety. Tímto ratingem přitom agentura označuje výrazně spekulativní a rizikové investice. To podle Moody’s signalizuje, že v průběhu příští recese lze očekávat mnohem větší výskyt nesplácení dluhů. Období ekonomického poklesu podnítí pochybnosti o schopnosti společností splácet dluh a vydělávat peníze, uvedl podle deníku Daily Telegraph analytik Moody’s Jegor Nikišin. V posledních dvanácti měsících se opakovaně objevily obavy, že by se mohla blížit recese, v souvislosti s vývojem výnosových křivek amerických dluhopisů. Jde o jev známý jako inverzní výnosové křivky, kdy jsou krátkodobé dluhopisy výnosnější než ty dlouhodobé. To je neobvyklé a často to předznamenává recesi. Trhy se však po krátkém zneklidnění zase uklidnily a to zejména po té co kvartální výsledky Velké Británie a Německa ukázaly sice drobný, ale přesto růst svého hrubého domácího produktu (HDP).

 

Ovšem na základě těchto poznatků, informací a již nastalých skutečnosti se pozornost investorů opět obrací směrem ke zlatu jako tradičnímu bezpečnému přístavu finančních hodnot. Stávají růst ceny zlata se tak uskutečňuje i přes relativně stále silnou směnnou hodnotu amerického dolaru, která podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar (USD) s další šesticí hlavních světových měn byla na hodnotě ve výši 97,90 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,05 % své bodové hodnoty ke dni 20.11.2019, zhruba v čase 7:23 CET. Podle analytiků investičních bankéřů tak lze očekávat již v krátkodobém investičním horizontu opětovný růst ceny zlata a to  nad cenovou  hranicí 1.500 USD za trojskou unci.