Cena zlata vzrostla po rekordních nákupech centrálních bank

Pátek 11. listopadu

Gold stock FX24

Podle zveřejněných údajů za třetí čtvrtletí letošního roku 2022 vyplynulo, že centrální banky nakoupily rekordních 399 tun zlata v hodnotě kolem 20 miliard dolarů, čímž pomohly zvýšit globální poptávku po tomto kovu, uvedla nedávno Světová rada pro zlato (WGC). Poptávka po zlatě byla také silná ze strany klenotníků a kupujících zlaté slitky a mince, uvedla WGC (World Gold Council) ve své poslední čtvrtletní zprávě, ale burzovně obchodované fondy (ETF), které skladují slitky pro investory zaznamenaly pokles své hodnoty.

Aktuálně se cena zlata v průběhu pátečního evropského dopoledne 11.listopadu 2022, zhruba v čase 10:55 CET pohybovala v rámci komoditního trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.765,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,68 % své ceny. Podle analytiků dalším příznivým faktorem pro růst ceny zlato bylo i to, že v uváděném dni a čase byla slabší hodnota amerického dolaru, kdy od středy 9.11.2022 se směnná hodnota USD v dynamickém tempu snížila a nyní dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) je USD na hodnotě ve výši 107,30 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,84 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase si tak jednotná evropská měna připsala výraznější posun nad paritní hodnotu, kdy se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve výši kurzu 1,028 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,64 % kurzu vůči USD.

Zlato je obvykle považováno za bezpečné aktivum v dobách nejistoty nebo nepokojů, ale mnoho finančních investorů prodávalo akcie v ETF krytých zlatem, protože úrokové sazby rostly a tlačily nahoru výnosy jiných aktiv. Vyvážení drahých kovů prostřednictvím ETF pomohlo snížit ceny zlata o 8 % ve třetím čtvrtletí, ale tento pokles cen pomohl stimulovat poptávku po špercích, uvedla WGC. Celkově dosáhla světová poptávka po zlatě od července do září 1 181 tun, což je o 28 % více než 922 ve stejném období v roce 2021, uvedla ve své zprávě WGC. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu se tak poptávka v ročním porovnání do září letošního roku 2022  zotavila na úroveň před pandemií, uvádějí analytici.

Nákupy centrálních bank ve třetím čtvrtletí roku 2022 daleko překonaly předchozí čtvrtletní rekord v datech sahající až do roku 2000 a podle WGC zvýšily jejich nákupy za rok do září na 673 tun, což je více než celkové nákupy za kterýkoli celý rok od roku 1967. Mezi velkými kupci byly centrální banky Turecka, Uzbekistánu, Kataru a Indie, ale WGC uvedla, že značné množství zlata nakoupily také centrální banky, které své nákupy veřejně nehlásily. Neuvedla žádné podrobnosti o tom, které země by to mohly být, ale mezi banky, které pravidelně nezveřejňují informace o svých zásobách zlata, patří i Čína a Rusko. "Do budoucna očekáváme, že nákupy centrálních bank a maloobchodní investice zůstanou silné," řekl analytik WGC Louise Street.