Ceny kryptoměn stále rostou ovšem Bitcoin stagnuje

Úterý 4. května

BTC a ETH FX24

Zájem investorů a zejména těch drobných o nákup kryptoměn neustále roste a po rekordním nárůstu směnného kurzu nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC) se nyní ono rekordní rallye přesunulo i na ostatní virtuální měny - kryptoměny. V současnosti největší investorskou pozornost vzbudila virtuální měna Ethereum (ETH) jejíž směnný kurz vůči americkému dolaru (USD) během pondělí dne 3.5.2021 překročil hranici směnného kurzu nad 3.000 USD za ETH. Kryptoměna Bitcoin (BTC) momentálně spíše stagnuje na své ceně pod hranicí 60.000 USD za BTC v poklesu své hodnoty.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 4.května 2021, zhruba v čase 7:40 CET se virtuální měna Bitcoin (BTC) na trhu digitálních měn Coinbase pohybovala na směnné hodnotě vůči americkému dolaru (USD) ve výši 55.980,15 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 2,67 % kurzu vůči USD. Ostatní kryptoměny ovšem na rozdíl od BTC vykazují růst své směnné hodnoty a zejména pak měna Ethereum (ETH) jejíž kurz v uvíděném dni a čase byl na hodnotě ve výši 3,354,83 USD za ETH s dosavadním denním růstem ETH o + 1,75 % svého kurzu vůči USD. Podle sdělení ekonomických zpravodajů pak z údajů obchodní platformy Bitstamp vyplývá, že  kryptoměna ETH  si připsala od počátku roku více než 300 procentí nárůst své směnné hodnoty vůči USD, zatímco Bitcoin (BTC) méně než 100 procentí růst. Dominance bitcoinu na trhu s kryptoměnami tak letos výrazně klesla a podíl Etherea (ETH) již dosáhl zhruba 15 procent celkového objemu obchodu s kryptoměnami.

Nicméně postavení virtuální měny Bitcoin stále na trhu s kryptoměnami zaujímá těžce dominantní postavení a zájem investorů je i přes současný pokles BTC zůstává značný. Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

Kryptoměně Bitcoin (BTC) pak pomohl v minulých měsících také zájem ze strany několika významných společností, kdy například na počátku letošního roku 2021 do něj investovala světoznámá společnostTesla Elona Muska a to více než 1,5 miliardy amerických dolarů (USD). Podobný krok učinila třeba i softwarová firma Microstrategy a k nárůstu ceny Bitcoinu přispěla i platební služba PayPal, prostřednictvím které mohou její klienti kryptoměny nakupovat a za zboží od více než dvou desítek milionů prodejců mohou v bitcoinu i platit. Ethereum se od bitcoinu v mnoha věcech odlišuje neb podle analytiků  Ethereum je možné mnohem rychleji těžit a oproti bitcoinu ho prozatím nebylo vytěženo tolik. Dle sdělení finančních stratégů trhu s virtuálními měnami tak na Ethereum (ETH) nahlíží řada investorů jako na chytrou kryptoměnu, která má oproti bitcoinu mnohem více funkcí, protože Bitcoin (BTC) má totiž především sloužit jako platidlo nebo investiční nástroj spekulativního charakteru.

Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache.