Ceny ropy jsou prozatím stabilní

Úterý 13. října

Oil barel 2 FX24

Stávající situace obchodování s ropou na komoditním trhu má dle ekonomických zpravodajů obchodní charakter jak stabilních dodávek ropy tak i prozatím trend relativně stabilních cen. V průběhu evropského brzkého úterního rána dne 13.října 2020 dokonce došlo i k změně obchodního trendu, kdy ceny ropy vykazovaly růst svých cen. Ajktuálně se tak v uváděném dnu a to zhruba v čase 7:00 CET pohybovala cena lehké americké ropy WTI (West Texas Interemdiatwe) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 39,46 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,08 % ceny.

Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v uváděném dni a čase pohybovala na hodnotě své ceny ve výši 41,75 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,10 % své předchozí ceny. Těchto cen bylo dosaženo i za situace, kdy je zřejmé, že část USA na středozápadě a téměř celá Evropa čelí druhé vlně pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobující až smrtelné onemocnění Covid-19, a s tím spojená další omezení pohybu osob, částečné uzavírání ekonomiky apod. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu pro obchod s ropou je stávající situace velmi silnou výzvou pro kartel OPEC a spřátelené země v OPERC+ k tomu, aby došlo k snížení produkce ropy a následnému vyrovnání spolu s udržením stávajících cen ropy na trhu.

Ceny ropy se tak v úterý dne 13.10.2020 na počátku obchodování ustálily a byly na ztrátách téměř 3% oproti předchozímu období a to poté, co se dodávky obnovily v Norsku a v Mexickém zálivu a rovněž i v Libyi, kde se obnovila těžba na největším ropném poli. Návrat dodávek nastává, když znovuoživující se infekce Covid-19 na středozápadě USA a v Evropě vyvolávají obavy z růstu poptávky po pohonných hmotách, což představuje výzvu pro Organizaci zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries)  a její spojence, společně nazývanou OPEC +. Tito spojenci v čele s Ruskou federací a samotným kartelem OPEC označované jako OPEC + již omezili dodávky, aby pomohli zvýšit ceny ropy uprostřed virové pandemie Covid-19, a snížují svoji produkci těžby surové ropy o 7,7 milionu barelů denně s tím, že hodlají sníženou produkci v takto omezené výši udržet až do prosince letošního roku 2020.

Podle sdělení analytiků makléřských společností a finančních stratégů prostřednictvím ekonomických zpravodajů panuje v současnosti mezi investory silná obava o velikosti poptávky po ropě v souvislosti s návratem omezujících opatření vedoucích k zastavení šíření virové nákazy Covid-19 a to jak v USA tak zejména v Evropě. V této souvislosti pak američtí ekonomičtí zpravodajci z CNBC uvádějí dvě evropské země s doposud nejtvrdšími opatřeními a to Velkou Británii a Českou republiku s tím, že Francie se rovněž na zavedení obdobných opatření chystá. Tato omezení jak v podnikání tak volném cestování mezi zeměmi Evropské unie v rámci tak zvaného schangajského prostoru snižuje logicky poptávku po pohonných hmotách a tím pádem následně celkově pak po surové ropě vůbec. S tím souvisí i poptávka po leteckém benzinu neb letecký provoz nad Evropou opětovně již míří ke svému útlumu. Nicméně tito odborníci predikují, že snaha OPEC a OPEC+ by mohla být dostatečná pro udržení stávající úrovně cen ropy na komoditním trhu.