Ceny ropy poklesly pod 100 USD za barel

Středa 13. července

oil barel FX24

Průběh obchodování s ropou na komoditním trhu již od začátku tohoto 28 týdne letošního roku 2022 plně naznačoval obchodní směr medvědího trhu, kdy v průběhu úterního obchodování dne 12.7.2022 ceny ropy a to jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), tak zejména i severomořské ropy Brent poklesly pod cenovou hranici 100 USD za barel. Důvodem toho cenového „zlevnění“ ropy je pak hlavně obava z výrazného poklesu poptávky v kombinaci s rostoucími zásobami ropy v USA a to v době zpomalení tempa ekonomiky s reálnou hrozbou vzniku celosvětové ekonomické recese.

Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského rána dne 13.7.2022, zhruba v čase 7:37 CET severomořská ropa Brent obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 99,57 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,08 % své ceny. Protějšek této evropské ropě Brent a to lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 95,90 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,06 % své ceny. Momentální cena lehké americké ropy WTI vykazuje podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností vyšší rozkolísanost pohybu své ceny než cenový trend ropy Brent. Nicméně lehká americká ropa WTI nadále vykazuje v rámci ročního porovnání cen dosavadní růst o + 43,04 % své ceny za posledních 52 týdnů z čehož navýšení o + 32,36 % představuje růst ceny od začátku letošního roku 2022.

Ceny ropy tak ve středu dne 13.7.2022 ještě klesly, avšak v čase na počátku asijského obchodování, protože údaje o zásobách USA ukázaly nárůst ropy a rafinovaných produktů uprostřed rostoucích obav z globálního ekonomického zpomalení. Nicméně zhruba hodinu po americké půlnoci což odpovídá centrálnímu evropskému času 7:00 CET se obchodní trend obchodování s ropou začal měnit a došlo i ke změně trendu z medvědího na prozatím lehce býčí trh. Investoři tak zprvu prodali ropné pozice v obavách, že agresivní zvyšování úrokových sazeb za účelem zastavení inflace podnítí ekonomický pokles, který zasáhne poptávku po ropě. Ceny klesly o více než 7 % v předchozí seanci při volatilním obchodování. Aktuálně již někteří investoři začínají své pozice na komoditním trhu obnovovat a pod tlakem poptávky tak cena ropy mírně vzrostla, avšak stále těsně pod hranicí 100 UJSD za barel.

Trh s ropou zatížily i obnovené cestovní překážky kvůli stále přetrvávajícímu pandemickému  onemocnění Covid-19 v Číně. Několik měst v druhé největší světové ekonomice přijalo nová omezení, od odstávek podniků po širší uzamčení, ve snaze omezit nové infekce z vysoce infekční podvarianty viru. Mezitím zásoby ropy v USA za týden končící 8. červencem vzrostly o zhruba 4,8 milionu barelů. Zásoby benzínu vzrostly o 3 miliony barelů, zatímco zásoby destilátů vzrostly o zhruba 3,3 milionu barelů, podle zdrojů z trhu s odkazem na údaje American Petroleum Institute zveřejněných v úterý dne 12.7.2022. Ropa je obecně oceněna v amerických dolarech, takže silnější USD pro držitele jiných měn komoditu prodražuje. Investoři mají také tendenci vnímat dolar jako bezpečné útočiště během volatility trhu a to zejména v době parity s EUR.