Česká koruna dynamicky posílila

Pátek 28. května

CZK FX24 05.20

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností obchodujících na devizovém trhu tak aktuálně česká koruna (CZK) silně v dynamickém vývoji růstu posílila svoji směnnou hodnotu vůči ostatním měnám a to včetně jednotné evropské měny euro (EUR) a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Finanční stratégové se ve většině shodují na tom, že stávající posilující směnný kurz CZK může výrazněji zpomalit tempo růstu inflace, která nyní dle údajů centrální banky ČR České národní banky (ČNB) za duben letošního roku 2021 dosáhla na hodnotu ve výši 3,1 % ročně.

Česká koruna (CZK) se tak aktuálně v průběhu pátečního evropského dopoledne 28.května 2021, zhruba v čase 9:15 CET v rámci forexových operací obchodovala vůči jednotné evropské měně euro (EUR) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotách v rozpětí od 25,4297 do 25,4750 s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,03 % kurzu vůči EUR. Měnový pár USD/CZK se pak obchodoval ve vzájemném směnném kurzu stále pod hranicí 21,00 CZK za USD a to ve výši rozpětí od 20,8680 do 20,9000 s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,09 % kurzu vůči USD. Podle analytiků tento pokles CZK je jen dílčí korekcí vzájemného směnného kurzu z důvodu výběru zisku investory, kterého dosáhli v předcházejícím období. Tohoto postavení CZK na devizovém trhu bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném kurzu na hodnotě ve výši 1,2185 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,06 % kurzu vůči USD.

Česká národní banka (ČNB) na svém řádném zasedání Bankovní rady rozhodla zvýšit od července  letošního roku 2022 sazbu proticyklické kapitálové rezervy na jedno procento z aktuálních 0,5 procenta, poté, co toto Bankovní rada odpovědně projednala a schválila  Úvěrové standardy bank a dalších poskytovatelů hypoték považuje za hraničně uvolněné. Bankovní sektor je ale podle zátěžových testů vysoce odolný i díky kapitálovým přebytkům. Ovšem byty v ČR jsou podle ČNB nadhodnoceny v průměru o 18 % a ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů až o 25 procent. Česká ekonomika podle ČNB již prošla akutní fázi hospodářského útlumu, a to díky podpůrným opatřením jako kompenzace výpadků příjmů nebo loňské moratorium na splátky úvěrů se dříve přijatá rizika v bilancích bankovního sektoru v průběhu pandemie výrazně neprojevila.

Zároveň však ČNB konstatuje, že komerční banky začaly ve větším rozsahu poskytovat rizikovější úvěry, uvádí tato zpráva ČNB. Právě jejich uvolnění je důvodem pro navýšení sazby tak zvané  proticyklické kapitálové rezervy na jedno procento z aktuálních 0,5 procenta. Tato sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a též dokonce i pro obchodníky s cennými papíry. Na základě těchto skutečností, opatření a rozhodnutí stanovila ve své prognóze ČNB výhled směnného kurzu české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) na hodnotu ve výši 25,10 CZK za EUR s tím, že nevyloučila pravděpodobnost toho, že CZK prolomí lehce pod hranici  směnného kurzu 25 CZK za EUR v konci letošního roku 2021 nebo na začátku příštího roku 2022. Podle analytiků a finančních stratégů by ještě silnějšímu tempu posilování CZK pomohlo zvýšení stávajících úrokových sazeb Českou národní bankou a to do konce letošního roku 2021.