Česká koruna i přes nárůst státního dluhu posílila

Úterý 16. února

CZK a EUR FX24

Podle páteční informace Ministerstva financí České republiky (MF ČR) ze dne 12.února 2021 výše státního dluhu České republiky v loňském roce 2020 vzrostla o dalších 410 miliard českých korun (CZK) a dosáhla tak na celkovou rekordní sumu ve výši 2,05 bilionu CZK. Podle informací MF ČR za tímto nárůstem předně stojí vydávání emisí státních dluhopisů v důsledku mimořádných vydání státu v souvislosti s pandemiií koronaviru a tak bylo dosaženo i nejvyššího meziročního schodku nebol-li deficitu státního rozpočtu ČR ve výši 367,4 miliardy CZK za rok 2020.

Podle údajů statistiků v napojení na ekonomické zpravodaje pak celková výše státního dluhu pro ilustraci tak hypoteticky představuje to, že každý občan České republiky tak dluží finanční objem ve výši zhruba 191.000 CZK. MF ČR dále informovalo, že v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) státní dluh loni stoupl z 28,5 procenta na 36,5 procenta HDP. „I přes vysoký meziroční nárůst státního dluhu patří Česká republika mezi jednu z nejméně zadlužených zemí Evropské unie,” uvedlo ministerstvo. Na financování dluhu loni ministerstvo potřebovalo 646,3 miliard CZK a tzv. hrubá výpůjční potřeba byla financována zejména prostřednictvím prodeje státních dluhopisů na domácím dluhopisovém trhu. Hrubá emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v korunách loni činila 592,3 miliardy korun při průměrném výnosu 1,11 procenta ročně a průměrné době splatnosti 7,2 roku.

Na základě těchto skutečností o to ještě více vzrostl zájem investorů o korporátní dluhopisy a to těch společností,  jejichž obchodní činnost a tudíž i tvorba zisku je orientovaná na odvětví jako realitní trh, energetika či stavebnictví s ohledem na výrobu stavebních materiálu a zejména pak na dřevozpracující průmysl. V tomto segmentu finančního trhu s dluhovými nástroji, kdy korporátní dluhopis představuje vysoce atraktivní výnos mohou relativně bezpečně investoři získat výnosy ve výši zhruba od 6 do 9 procent ročně. Z takových to společností dle analytiků lze namátkou například uvést developerskou společnost Europa Investment Property a.s. nebo úspěšně se rozvíjející společnost Wood Seeds s.r.o. jako start-up projekt dřevozpracujícího průmyslu, kde aktuálně lze dosahovat v průměru hrubé obchodní  marže až ve výši okolo 2.000 % jako rozdíl ceny surového a zpracovaného dřeva.

Za této situace pak  investoři devizového trhu i nadále důvěřují české koruně (CZK) a jsou přesvědčení, že dopady pandemických opatření na ekonomiku ČR nebudou tak značné a v porovnání s ostatními státy EU zcela zvládnutelné a to i přes značný rozsah vnitřního zadlužení, kdy výše celkového státního dluhu ještě vzrostla. Aktuálně se tak na devizovém trhu – Forex trhu v průběhu úterního evropského rána dne 16.2.2021 česká koruna (CZK) pohybovala v obchodním trendu posilování své směnné hodnoty a to zejména jak k jednotné evropské měně euro (EUR) tak i vůči americkému dolaru (USD). Měnový pár EUR/CZK se tak zhruba v čase 7:00 CET pohyboval ve vzájemném rozpětí kurzu od 25,6497 do 25,6961 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,04 % kurzu vůči EUR. Směnná hodnota CZK vůči USD pak byla vyjádřena kurzem v rozpětí od 21,1370 do 21,1700 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,09 % kurzu vůči USD.