Česká koruna stále udržuje relativně pevný kurz

Pátek 21. ledna

CZKaEUR FX24

Domácí měna České republiky česká koruna (CZK) i přes výhled Ministerstva financí ČR, který snížil odhad růstu české ekonomiky v roce 2022 na 3,1 % růstu HDP a zvýšil predikci inflace v ČR na 8,5 % ročně, tak přesto si česká koruna udržela svoji směnnou hodnotu vůči jednotné evropské měně euro (EUR) okolo hranice kurzu 24,30 CZK za EUR. V této souvislosti pak ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností hovoří o české koruně jako o protiinflační měně. Nyní ovšem vlivem globálních finančních trhů CZK vůči EUR oslabila.

Aktuálně se tak na devizovém trhu v rámci forexových operací v průběhu evropského pátečního rána dne 21.ledna letošního roku 2022, zhruba v čase 6:50 CET obchodovala česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši rozpětí od 24,2833 do 24,3305 CZK za EUR s dosavadním denním poklesem CZK o -0,11% kurzu vůči EUR. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy na mezinárodním devizovém trhu se globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu na hodnotě 1,1326 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,14 % kurzu vůči USD. Ovšem česká koruna (CZK) vůči americkému dolaru (USD) v uváděném dni a čase mírně posílila a to v rozpětí kurzu od 21,4380 do 21,4740 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,03 % kurzu vůči USD.

Podle posledních zpráv ekonomických zpravodajů se česká koruna (CZK)  pokouší rozšířit své novoroční zisky a dne 19.1.2022 znovu proplula zpět pod 24,30 CZK za EUR. Kalendář domácích událostí je prakticky prázdný a pro českou korunu bude stěžejní, zda ji nezačne výrazněji ohrožovat nervozita na globálních trzích a to zejména predikovaný výrazný výprodej amerického akciového trhu a s tím spojený pokles cen akcií.. V této souvislosti pak investoři v napojení na finanční stratégy očekávají pokles cen akcií převážně technologických společností tj. výrazný bodový pokles akciového indexu Nasdaq. Pokud ovšem česká koruna (CZK) zůstane vůči těmto globálním vlivům odolná, může se pokusit již v krátkém čase podívat k další silné technické metě svého směnného kurzu a to na hodnotu pod kurovou hranicí ve výši 24,01 CZK za EUR.

Analytici makléřských společností v napojení na národohospodářské ekonomy v této souvislosti uvádějí, že kroky monetární politiky centrální banky ČR České národní banky (ČNB) jsou tomuto vývoji posilování směnné hodnoty CZK nápomocny v souvislosti s očekávaným dalším zvyšováním úrokových sazeb na únorovém zasedání Bankovní rady ČNB dne 3.2.2022. Česká národní banka v listopadové prognóze čeká letos růst HDP o 3,5 procenta. Zároveň centrální banka počítá s průměrnou inflací 5,6 procenta. Nové odhady banka zveřejní počátkem února a podle stávající prognózy ČNB z 4.11.2021 centrální bankéři odhadují kurz CZK vůči EUR pod 24 CZK za EUR až v roce 2023 na směnné hodnotě zhruba ve výši 23,90 CZK za EUR. Nicméně dopady zvyšování úrokových sazeb na směnný kurz CZK mohou být více optimističtější než odhaduje ČNB, uvádějí finanční analytici.