Česká koruna vůči euru překvapivě posílila

Čtvrtek 9. ledna

CZK a EUR FX24

Analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank nečekaně překvapilo posílení směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) v začátku letošního roku 2020. Směnná hodnota CZK vůči EUR se tak výrazně přiblížila k hranici kurzu ve výši 25 CZK za EUR, kdy během středy 8.ledna 2020 česká koruna zpevnila vůči jednotné evropské měně euro v kurzu okolo 25,23 CZK za EUR. Tato dosažená směnná hodnota české koruny vůči euru tak byla nejsilnější téměř za poslední dva roky, kdy této hodnoty dosáhla naposledy v únoru roku 2018.

Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 9.ledna 2020, zhruba v čase 8:37 CET se česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) obchodovala na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši rozpětí od 25,2181 do 25,2805 CZK za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,05 % kurzu vůči CZK. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy v rámci globálního devizového trhu jednotná evropská měna euro (EUR) vykazovala vůči americkému dolaru (USD) svůj dosavadní denní růst o + 0,08 % kurzu při vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1112 USD za EUR. Česká koruna tak vůči americkému dolaru momentálně během dopoledne 9.1.2020 vykazuje menší pokles než vůči euru a to o – 0,02 % kurzu při stavu v rozpětí obchodování od 22,6924 do 22,7424 CZK za USD.

 

Finanční analytici a ekonomové v této souvislosti neočekávaného posílení směnné hodnoty CZK vůči EUR v začátku letošního roku 2020, uvádějí, že se s největší pravděpodobností jedná o dočasný růst v průběhu měsíce ledna a části příštího měsíce únoru letošního roku 2020. Podle pana Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta, posílení koruny na začátku letošního roku 2020 souvisí hlavně s oživením zájmu zahraničních investorů o měny, které jsou zajímavé z pohledu vyšších úrokových sazeb, což stávající úrokové sazby České národní banky (ČNB) představují a odráží se tak z části i v směnné hodnotě CZK. Úrokové sazby se totiž odvíjejí od politiky centrálních bank, kdy ČNB drží základní úrokovou sazbu na dvou procentech, na rozdíl od Evropské centrální banky, kde je základní úroková sazba na nule, a depozitní sazba je dokonce negativní, a to ve výši -0,5 procenta.

 

Dosavadní výhled analytiků ve vztahu k české koruně (CZK) je ve skrze pozitivní a předpokládá pokračující posílení směnné hodnoty vůči ostatním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). K tomuto pak analytik Miroslav Novák dodává : „Další posílení české koruny nelze během ledna vyloučit, i když to zatím vypadá, že by koruna mohla otestovat dosavadní postintervenční maximum 25,12 CZK/EUR,” řekl. ovák ani nevyloučil, že se koruna dokáže dostat až pod hranici 25 korun za euro. Upozornil, že tuto symbolickou hranici přitom koruna pokořila naposledy v roce 2012. Šlo by ale spíše o krátkodobý výkyv. Aktuální zisky koruny považuji za dočasné a v několikatýdenním výhledu pravděpodobněji vidím spíše návrat koruny na slabší hodnoty, nad 25,40 CZK/EUR,” dodal.

 

Tato zmiňovaná hodnota ve výši 25,40 CZK za EUR jako směnný kurz české koruny vůči jednotné evropské měně euro se podle tvrzení ostatních analytiků a finančních stratégů makléřských společností více blíží pravděpodobnému průběhu obchodování na začátku druhého čtvrtletí letošního roku 2020. Navíc tento směnný kurz 25,40 CZK za EUR uvádí i centrální banka České republiky, Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze vývoje kurzu CZK vůči EUR jako předpokládaný průměrný směnný kurz měnového páru EUR/CZK v letošním roce 2020. ČNB v této prognóza vývoje kurzu CZK vůči EUR prozatím po úpravách nepředpokládá tak jako ještě v polovině loňského roku 2019, že by kurz CZK vůči EUR prolomil hranici směnného kurzu pod 25 CZK trvaleji neboť jako odhadovaný kurz pro rok 2021 uvádí tato prognóza ČNB směnný kurz ve výši 25,10 CZK za EUR.