ČNB pokračuje v trendu snižování úrokových sazeb

Pátek 7. února

CNB web FX24

Bankovní rada České národní banky (ČNB)na svém včerejším jednání dne 6.února letošního roku 2025 snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,75 % ročně. Ve stejném rozsahu snížila i ostatní základní sazby. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech 7 členů bankovní rady. Přijaté rozhodnutí se opírá o novou makroekonomickou prognózu. Ta implikuje mírný pokles úrokových sazeb následovaný jejich přibližnou stabilitou, uvádí ČNB ve svém prohlášení po tomto zasedání. Snížení úrokových sazeb dle sdělení analytiků se prozatím výrazněji neprojevilo ve směnném kurzu české koruny (CZK) vůči ostatním měnám.

V průběhu evropského pátečního rána dne 7. února letošního roku 2025 se tak v porovnání s předchozím týdnem spíše mírně zvýšila směnná hodnota české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a směnný kurz české koruny (CZK) vůči americkému dolaru (CZK) zůstal oproti minulému týdnu téměř beze změny. Aktuálně se tak česká koruna (CZK) dne 7,2,2025, zhruba v čase 8:30 CET pohybovala vůči jednotné evropské měně euro (EUR) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě v rozpětí od 25,0695 do 25,1147 CZK za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,05 % kurzu vůči CZK. Měnový pár amerického dolaru (USD) a české koruny (CZK) se v uvedeném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotách rozpětí od 24,1520 do 24,1880 CZK za USD s dosavadním denním velmi mírným poklesem USD o – 0,01 % kurzu vůči USD.

ČNB začala snižovat úrokové sazby v prosinci 2023 a postupně je snížila ze 7 % na 4 %. Poté v prosinci 2024 cyklus snižování úrokových sazeb pozastavila. Nově dostupné ukazatele z ekonomiky naznačují, že se prozatím nenaplňují krátkodobá pro inflační rizika a vývoj zahraniční poptávky zůstává utlumený. Bankovní rada proto dnes přistoupila k dalšímu opatrnému snížení úrokových sazeb. S tím, jak se míra restrikce měnové politiky postupně uvolňuje, a některá dlouhodobější pro inflační rizika přetrvávají, ale bude bankovní rada k dalšímu případnému uvolnění měnové politiky přistupovat velmi opatrně. Je tedy možné, že měnová politika zůstane mírně restriktivní déle, než očekává základní scénář prognózy. Základní úrokové sazby v reálném vyjádření zůstávají zřetelně kladné, nadále tlumí úvěrovou aktivitu soukromého sektoru, a tudíž tvorbu peněz v ekonomice a následně i dlouhodobou inflaci. Proti tomu ale působí zvýšené financování deficitu vládních institucí, jehož příspěvek k růstu peněžní zásoby se pohybuje nad dlouhodobým průměrem.

Na příštích jednáních bude bankovní rada vycházet z vyhodnocení nově dostupných dat a jejich implikací pro výhled inflace. Úvahy o nastavení sazeb se budou odvíjet zejména od vyhodnocení setrvalosti nízko inflačního prostředí, vývoje kurzu koruny, působení fiskální politiky na ekonomiku, analýzy napětí na trhu práce a vývoje domácí i zahraniční poptávky. Bankovní rada bude také sledovat kroky klíčových zahraničních centrálních bank a geopolitické události. Bankovní rada též bude vyhodnocovat transmisi snížení úrokových sazeb do úvěrové aktivity, cen aktiv a následně do reálné ekonomické aktivity a cenového vývoje. Česká ekonomika postupně oživuje, ale pohybuje se pod svým potenciálem. Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v mezi čtvrtletním vyjádření o 0,5 %, meziročně o 1,6 %. Bankovní rada potvrzuje své odhodlání pokračovat v měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě pohybovala poblíž dvouprocentního cíle. To v současnosti ještě vyžaduje relativně vysokou úroveň základních úrokových sazeb, uvádí ČNB.